| ApeleazaLaRaspunsulMeu a întrebat:

sunt clasa a-vi-a si am nevoie doar de putin ajutor la fizica. ce avantaje reprezinta pentru activitatea, faptul ca toate corpurile gazoase sunt compresibile! PROMIT FUNDA, PRIMULUI RASPUNS BUN, CACI MA GRABESC!

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

Se poate pune o cantitate mai mare de gaz intr-un recipient mai mic,exemplu:brichetele,spray-urile, butelii de oxigen, azot, de gaz metan, clor etc.Masinile circula cu motor care foloseste compresia gazului.