| ela_2944 a întrebat:

sunt ela si am 16 ani.de curand port ochelari(o saptamana) am dioptrile - 0, 25(deci am miopie). pot scapa de ochelari daca ii port.sau este nevoie sa imi fac operatiestraight face(urasc sa port ochelari ...deoare simt ca lumea se uita ciudat la mine.sau mi se pare ca unele persoane chiar rand de mine...probabil si din cauza ramelor. deoarece mi-am ales unele wayfarer.si sunt cam mari. dar mie imi plac)

3 răspunsuri:
| Tiffanny a răspuns:

Nu te lua dupa cei din jur.Gandeste`te ca in joc e pusa sanatatea ta.
Mie imi place genul asta de ochelari, am vazut ca, chiar se poarta.
Am avut o colega care purta ochelari.Trebuia sa-i poarte un an si pentru ca nu i`a purtat 3 luni(in vacanta de vara-pentru ca a purtat ochelari de soare) acu trebuie sa mai poarte inca 3 ani.
Deci ar fi bine sa-i porti acum, scapi de ei si dupa totul e ok.
Nu inteleg ce e rau in asta?!
Eu vreau sa port ochelari si n`am voie!laughing
Sper ca te-am ajutat.
O funditSa primesc si eu?! big grin

| TATY_6941 a răspuns:

Salut Ela! Ochelarii iti sunt necesari, ca sa corecteze miopia, pentru ca daca nu-i vei purta, miopia ta ar putea progresa la dioptrii mai mari ca -0, 25. Stiu ca in multe situatii acestia incomodeaza.si nu doar din motiv ca ti se pare ca "unele persoane chiar rand" de tine- la sigur nu e asa! e perioada in care icerci sa te adaptezi.
cat priveste operatia-aceasta o vei putea face doar cand vei avea 18-21 de ani. Mai devreme nu se face.
Dar in situatia ta cel mai bine ar fi sa aplici lentile terapeutice de noapte care fac sa revii la vederea de 100% pe tot parcursul zilei fara ca sa porti ochelari sau lentile de contact. mai mult ca atat lentilele astea nu permit miopiei tale
sa progreseze. Se aplica inainte de culcare, se scot la trezire si ziua e ok! poti sa cauti pe net mai multe despre ortocheratologie.
In orice caz metoda e practicata deja de mult timp la Chisinau si la kiew.si mai recent in Romania. Bafta!

| TATY_6941 a răspuns:

Salut Ela! Ochelarii iti sunt necesari, ca sa corecteze miopia, pentru ca daca nu-i vei purta, miopia ta ar putea progresa la dioptrii mai mari ca -0, 25. Stiu ca in multe situatii acestia incomodeaza.si nu doar din motiv ca ti se pare ca "unele persoane chiar rand" de tine- la sigur nu e asa! e perioada in care icerci sa te adaptezi.
cat priveste operatia-aceasta o vei putea face doar cand vei avea 18-21 de ani. Mai devreme nu se face.
Dar in situatia ta cel mai bine ar fi sa aplici lentile terapeutice de noapte care fac sa revii la vederea de 100% pe tot parcursul zilei fara ca sa porti ochelari sau lentile de contact. mai mult ca atat lentilele astea nu permit miopiei tale
sa progreseze. Se aplica inainte de culcare, se scot la trezire si ziua e ok! poti sa cauti pe net mai multe despre ortocheratologie.
In orice caz metoda e practicata deja de mult timp la Chisinau si la kiew.si mai recent in Romania. Bafta!
si-ti mai pot oferi si un mail a unui medic specialist pentru orice eventualitate- www. oftalmocorect@gmail.com