| NeataDenisaElena a întrebat:

Bună! Sunt elevă de clasa a VII-a și aș vrea să știu dacă mai am timp în lunile aprilie-mai și iunie să îmi repar/măresc media la notele mele? că am început să scad anul, sunt a patra pe clasă la învățătură și vreau să îmi repar media. Știți cumva dacă mai am șansă? (sper să nu fie prea târziu.) Vreun sfat ceva?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta ar trebui sa stii doar tu, fiindca noi nu stim ce fel de copil esti, daca iti place sa inveti, daca ai vointa sau nu.

| MistarGoGu a răspuns:

Daca lasi leneveala si telefonul POTI! Încearcă sistemul 30/ 30 adica 30 minute invatat cu 30 pauză! Daca încerci sa ingrasi porcu in Ajun nu prea merge!
Pentru fiecare lecție ia o coala A4 *( din aia de imprimanta ) scrie sus titlul lecției apoi faci 6 puncte. 1.2.3...6 de sus in josul colii. La punctele 1, 2, 3 scrii cu PIX ROSU idei principale din lecție in propoziții scurte de maxim 10 cuvinte! LA punctele 4, 5, si 6 scrii cu pix de alta culoare idei secundare din lecție! Spor la INVTAT! SA îmi dai mesaj sa spui daca a functionat metoda!

| MistarGoGu a răspuns:

Problema la voi este ca nu v-au invatat... sa invatati!
1. Sistemul 30 / 30 minute invatat / pauză
2. Sintetizarea *( restrângere ) de informatii in idei SCURTE
3. Folosirea de scheme si culori * ( rosu = cele importante )
Statistic si stiintific creierul NU se poate concentra pe o Problema mai mult de 30 minute!

| suntdoarunom10 a răspuns:

BUNĂ! DESIGUR că exista șansa să-ți repari media,dar trebuie să depui mici eforturi,să te asculte, să dai teste, poți vorbi cu profesorii și spune-le că dorești să-ți îmbunătățești media, roagă-i să te asculte pentru a primi note bune ca să-ți creasca media!
Mai pe scurt, te sfătuiesc să te pui pe învățat și să mai răspunzi la ore poate îți vor da note bunicele!
BAFTĂ ȘI SPOR LA ÎNVATAT, ÎȚI ȚIN PUMNII SĂ IEI NOTE BUNE!
NUMAI BINE.