| Andreyutza29 a întrebat:

Sunt elevă în clasa a 12-a la C.N. Gheorghe Sincai din Bucuresti la profil real, specializarea matematica-informatica.Voi ce credeti ca va pica la bacalaureat la romana la subiectul 3?
Anul trecut a fost arghezi/eminescu, iar acum 2 ani a fost slavici/rebreanu.
FUNDAA

1 răspuns:
| AleeAlexaaandraaa a răspuns:

Uite, depinde ce o sa pice si la simulare. De obicei, pica opusul in raport cu simularea. Dupa parerea mea, ar pica Caragiale sau Creanga. Dar nu neglija poeziile happy, nu se stie.
Aici e si cu risc. Am dat anul asta bacul si am stiu ca pica poezie 80%, deoarece la simulare o picat roman. E putin si logic. 4 ani la rand sa tot pice roman, la simulare ministerul da opusul la ceea ce da la bac, prea evident îi. Asa ca am mers la risc. Eu am invatat doar 6 opere. Crede-ma, eram pe muchie de cutit. Eu nu sunt buna la romana si depindeam de subiectul 3 ca sa iau o nota 7. Il iau sau nu. Asa gandeam. Am invatat, Nichita, Bacovia, Eminescu, Arghezi, Creanga si Caragiale. Nici un roman. Stiu, am riscatlaughing. Mi-am luat mai multe carti de romana, de la diferite edituri, ca sa vad pe ce pune accent. De obicei editurile, paralela45, booklet, delphin, etc. sunt facute de acei profesori care fac si subiectele pentru bac. De ce sa nu dau bani sa vad pe ce se pune accent? Mi-am luat am si vazut. In carti se punea accent mult pe:Eminescu, Arghezi, Caragiale. Pe urma mai mentiona Bacovia, Nichita, Preda. Atunci m-am convins ca asta s-ar da 80%, poezie laughing). Vezi, s-a dat eminescu si arghezi. In toamna s-o dat Blaga si Bacovia. Anul viitor in 2019 s-ar putea sa tot poezie, dar ma indoiesc. 50% sa-ti pice Caragiale, 30% basmul, 20% poezie.
Spoor! Daca mai vrei detalii scrie-mi pe privat!