| DaRiUsAvA a întrebat:

Buna! Sunt in clasa a VIII-a si am un prieten care a luat 8.97 la examen, iar media lui de admitere este 9.05. Credeti ca are sanse sa intre la Liceul de Informatica Grigore Moisil din Iasi? Anul trecut cea mai mica medie de admitere a fost 9.33, dar au fost 43 de elevi cu media 10.00 la nivel de judet, iar anul acesta sunt doar 7. Din punctul meu de vedere, are sanse sa intre, insa este la limita. Astept pareri si din partea voastra! Multumesc! happy

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E cam la limită (dar care-i zbaterea ta pentru amicul tău negrăitor?)

| isemilia a răspuns:

In fata lui 150 (erau 165 pana la 900, insa hai sa fie numar rotund) nu erau din Iasi (orasul, nu judetul) *. Cum multi vor merge la Racoviță, National si Negruzzi, iar altii se vor feri de mate-info intesiv info, eu zic ca are sanse, insa e la limita... (sunt totusi foarte multe locuri la Moisil, iar ultima medie din anii precedenti e in general 9, 00 +-. Anul trecut e exceptie).
* Cel putin asa era inainte de contestatii, aprox. 150 din judet dar nu din oras, iar ei nu cred ca se vor muta pentru liceu. Am presupus ca e pe 820 +-, fiindca acolo era medie 8, 97.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Depinde de ce aleg cei din fata lui. Cred ca are sanse, dar e la limita. Am vazut mai multe articole care spuneau ca mediile vor scadea.

* Am aceeasi medie a notelor de la EN pe care o are amicul tau si vreau sa intru la acelasi liceu big grin.

| CassiusAlexander a răspuns:

Ai șanse mici, nu te amăgi.