| HighByTheBeach a întrebat:

Bună, TPU!
Alaltăieri dimineaţa, pe la 5, am fost trezită din somn de cîntecul groaznic al unei cucuvele. Cînta foarte tare. M-am sculat din pat să o văd, iar cînd m-am apropiat de fereastră, aceasta a zburat, aşa că nu am putut să o văd unde stătea. Nu sunt gen superstiţioasă aşa că m-am culcat la loc şi am uitat de ea pînă azi.
Acum seara mă aflam cam pe la 1 km de casa mea, cînd am văzut din nou o cucuvea, care s-a aşezat pe o sîrmă din alea telefonice şi se uita direct la mine. A ţipat doar odată şi a plecat. M-a cam pus pe gînduri. Nu ştiu ce să mai zic, cu toate că nu cred în toate prostiile astea. Voi ce părere aveţi, să merg deja după lumnări şi să-mi fac colivă pentru orice eventualitate?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu crezi in prostiile astea de unde stii ce ai de facut? Lumanari sau coliva? Ai mai postat cu ceva timp in urma asa ceva? Ca imi pare cunoscut textul.

| AFR81 a răspuns:

laughing Stai linistita. Pura coincidenta. Nu se va intampla nimic. Chiar daca, poate, pe la tara se spune nu stiu ce, chestiile astea nu sunt adevarate. Ai vazut o bufnita. Care e problema?

| Violleta2022 a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie odata, demult tare...o cucuvea la geam, atunci cand am spus colegelor de servici au ras si au spus ca-s brasoave, dar 1 luna mai tarziu, fratele meu a murit intr-un accident.
Aparent, cucuveaua anunta decesul cuiva din familia ta.
Sper din toata inima, sa nu fie nimic adevarat!

| OnuOnulică a răspuns:

E doar o superstiție. Nu ai ce să pățești.

| Drimmero a răspuns:

Se spune ca atunci cand cucuveaua canta, moare cineva la 3 casa de unde a cantat, eu asa stiu 'legenda', dar nu e adevarat nimic. E doar o simpla coincidenta. Eu unul nu cred in asa ceva. Te si speri cand o vezi, mai ales pe timp de noapte, e urata tare rolling on the floor). Sa fim seriosi, nu poate o prapadita de pasare sa-ti cante tie sau cuiva decesul, aia doar canta, poti sa mori si daca nu-ti canta cucuveaua.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Eu sunt pe moarte si nu vine nici o cucuvea desi mie chiar imi plac. Ar trebui sa fie o echipa intrega la geam la mine seara de seara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă nu credeai în poveștile astea nu mai puneai întrebarea asta aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei pasarea prevesteste un rau care se va intampla cuiva pe care il cunosti. Sau mai bine nu crezi si nu se intampla.

| Tentacle111 a răspuns:

E clar...e mana Lui.