| Overtimex a întrebat:

Bună TPU, am 14 ani, sunt fată și nu am avut vreun iubit până acum. Nu sunt prea sigură de orientarea mea, adică aș putea spune că sunt bisexuală. Mă tot gândesc că majoritatea fetelor din clasă sau pe care le știu au prieten sau deja și-au pierdut,, puritatea", iar pe mine nici nu prea interesează relațiile. Rolul întrebării a fost să știu dacă ar trebui să-mi fac griji, se va clarifica mai târziu orientarea mea? sunt genul de persoană care stă în locul ei, sunt mai preocupată de studiu decât de crearea unor prietenii sau ceva de genul. Chiar aștept orice fel de opinii. Mersi.

4 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Nu te stresa pe tema "iubitilor", nu-si are rostul.
Pana la 18-20 de ani sunt slabe sansele sa aflii ce presupune iubirea si sa intalnesti o persoana care te iubeste cu adevarat, dar in schimb sunt si foarte multe sanse sa te indragostesti orbeste, si pe viitor sa suferi dupa ce va veti desparti.

PS:Cam pana la 20 de ani baietii vor doar sex, deci sa stii la ce te astepti daca vrei sa-ti faci un asazis iubit.

Cat despe orientarea ta, nu e absolut nici o problema, inca mai ai de crescut sa-ti dai seama.

| seth2016 a răspuns:

Buna,

Nu trebuie sa ai iubit / iubita doar pentru ca altii au. Cand o sa te simti pregatita o sa poti avea si o relatie. Presiunea poate fi mare, dar poti sa-i rezisti.

>> și-au pierdut,, puritatea"

Nu multe fete isi pierd puritatea la 14 ani sau mai devreme. Perceptia ta e exagerata.

>> se va clarifica mai târziu orientarea mea

Se va clarifica atunci cand te hotarasti tu. Poate e nevoie sa incerci si cu fete si cu baieti, poate nu. E clar atunci cand te accepti asa cum esti.

>> sunt mai preocupată de studiu decât de crearea unor prietenii sau ceva de genul

Asta este ordinea preocuparilor majoritatii adolescentelor de varsta ta:
1. relatiile cu prietenele / prietenii
2. scoala
3. un/o prieten/a bun/a
4. iubit / iubita
5. sex

Bafta!

| Yinsho01 a răspuns:

Sfatul meu este sa continui cu studiul. Relatiile in adolescenta sunt niste prostii, doar iti pierzi timpul pretios. Axeaza-te pe cariera pe care o vei urma

| Gloriaaa027 a răspuns:

Nu trebuie să-ți faci griji! Sunt unele care au iubit abia la 18 ani! E bine că te interesează mai mult școală decât iubiți! O să ai destul timp și de ei.Ai abia 14 ani! Și cu orietena sexuală o să vezi mai târziu probabil! O să descoperi tu, stai liniștită! Și crede-mă, chiar nu e o rușine că ești virgină de la 14 ani! Respect fetele care nu își pierd virginitatea de la vârsta asta! O să ai timp de toate!