| Auroree a întrebat:

Buna TPU.
Am 16 ani si nu stiu daca vocea mea este inca in schimbare. spre exemplu daca cant o melodie cu note mai inalte (avand voce) pur si simplu mi se "taie" vocea si ragusesc sa fie oare inca in schimbare. eu am gen 2 voci una mai groasa cu care pot canta opera (alte genuri asemanatoare) si una mai subtire. Tin sa precizez ca am si fluctuatii in voce vorbesc cand subtire cand gros.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| AlinnJe a răspuns:

Atunci e perfect normal, si doctorul iti va spune ca este normal sa ni se ingroase vocea la aceasta varsta.si funda? ca te-am lamurit

6 răspunsuri:
| AlinnJe a răspuns:

Iti recomand sa mergi la un doctor.
de exemplu la noi baieti (nu stiu daca esti baiat dar mi se pare ca nu esti) pe la acea varsta ni se ingroasa vocea..cum am spus consulta un medic e cea mai buna solutiewinking.

| budaie a răspuns:

Daca ragusesti inseamna ca, canti pe gat. Incearca sa respiri in diafragma si sa relaxezi gatul cand canti. Eventual niste lectii de canto, care te vor ajuta sa iti dezvolti vocea cum vrei tu.

| Auroree explică (pentru AlinnJe):

Sunt baiatwinking

| Auroree explică (pentru budaie):

Fac canto de 6 ani. acum recent ma confrunt cu "schimbarea " asta

| Auroree explică (pentru AlinnJe):

On : Doctorul spune. de fapt majoritatea doctorilor. vocea se poate schimba intre 14-18 ani deci nu prea vad rostul sa ma frec la doctor pentru asta

| AlinnJe a răspuns (pentru Auroree):

Pai vezi ca am avut dreptate happy. mersi de funda, bafta in continuare