| LoveLebadaa a întrebat:

Oare de ce am o voce asa urata si groasa dimineata? Nici nu pot sa vorbesc sad. Eu am o voce frumoasa mai ales cand cant, dar poate pentru ca (,) cateodata cant si 2 ore fara oprire, ragusesc... Oricum, as vrea un sfat sa pot da si eu "Buna dimineata!" fara probleme. Funda! puppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| drogh a răspuns:

Cred că ar trebui să te opreşti din cântat. Poate asta afectează foarte mult vocea ta.
Pentru a scăpa de răguşeală ia siropul de hrean (câte 2 linguriţe pe zi) pentru refacerea corzilor vocale sau gargară cu sare de mare şi apă care poate fi folosită de mai multe ori pe zi pentru calmarea gâtului.

| Iubibilăă a răspuns:

Nu te-ai gandit ca poate ai ragusit din cauza cantatului?
Bea ceaiuri cald.

| Diavolcata a răspuns:

Pai e din cauza cantatului 2 ore e extrem de mult. Ia o lingura de miere dimineata nu e doar pentru raguseala si e SANATATE CURATA pe stomacul gol happy Succes!

| MEIALI a răspuns:

Pai e din cauza cantatului 2 ore e extrem de mult

| ѕмιℓєє a răspuns:

Nu mai cânta, măcar 2-3 săptămâni, mănâncă puţină miere, după care mergi la farmacie şi cere un medicament pentru problema ta, dacă în 2 săptămâni eşti la fel de răguşită, mergi la medic.
Baftă!

| catalinaeu a răspuns:

Canti foarte mult... incerca sa mai reduci din cantat in fiecare zi si bea ceaiuri cade si poate ai mai putea sa iei ceva bombonele de supt strepsils faringosept... etc. Bafta :*

| CoRnEtEL a răspuns:

Sau incearca sa bei un ou crud odata pe saptamana(asta in cazul in care poti)+pauze vocale din cand in cand, ca nu strica. Vocea urata toti o avem dimineata asa ca stai linistita