| Boboc_Alexia_1990 a întrebat:

Buna TPU
Am ceva pe suflet si vreau sa ma ajutați cu un sfat bun.
Înainte de a începe, vreau sa menționez un detaliu. Si anume. daca va bateti joc, sunteți invitați sa părăsiți pagina. Oricum nu voi lua in considerare cuvintele urâte.
Bine..acum pot începe.
Subiectul este legat de școală. Anul acesta m-am mutat la o altă școală.o școală foarte buna, din București. Am ajuns in cea mai bună clasă. Cea mai mică medie a lor a fost 9, 16.
Eu am terminat cu 8, 93 deoarece profesorii m-au criticat pentru ca ma mut.
In fine..nu asta e important. Important e ca acum câteva zile am dat un test la franceză. Un test predictiv. El nu a fost anunțat de către profesoară. Așa ca nu am avut timp să învăț. Programul meu școlar este de la ora 14:00 până la ora 20:00. Iar vineri am de la 14:00 la 22:00.
Așa.
Am avut FOARTE mult de învățat, timpul fiind foarte scurt. Așa ca la franceză nu am apucat sa învăț. Si nu am știut absolut nimic la test. Nici măcar un cuvânt.
Cand am ajuns acasă am început sa plâng in hohote. Am plâns in fiecare zi.
Si nu știu ce sa ma mai fac.
Mâine am franceză si cred că ne da testele
Eu sunt extrem de speriată deoarece nu vreau sa ma fac de râs in fața noilor colegi dintre care doar unul a terminat cu 9, 16 iar restul cu 10.
Am nevoie de un sfat pentru încurajare.
Si unul foarte rapid
Până mâine
Mulțumesc!

P.S in clasă este un băiat care ma place si nu vreau sa ma fac de râs in fața lui. dar nu asta e cel mai important...

P.S 2. Nota se trece in catalog
Cel puțin așa ne-a zis.

P.S.3. Îmi cer scuze pentru greșelile gramaticale dar m-am grăbit.
P.S.4. ÎMI CER SCUZE PENTRU CATEGORIE.DAR E CEA MAI VIZITATĂ DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE!
Ofer FUNDA celui mai bun răspuns.
Mulțumesc din nou!

Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Si ce te intere ca X sau Y cred altceva? Ai timp suficient sa demonstrezi ce poti, deci lupta si nu te da batuta. Acum ai luat o nota slaba, dar iti revii pe parcurs. Incearca sa-ti faci programul in asa fel incat sa ai timp pentru toate materiile din acea zi, altfel vei lua note mici la testele neanuntate! Capul sus si lasa gandurile negative; viata are inca multe noi provocari pentru oamenii speciali happy Bafta la scoala!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine, si te inteleg ca te-ai facut de ras in fata baiatului care te place si a intregii clase, dar nu ai nici o scuza sa nu inveti.
Profesorii nu au obligatia sa anunte teste, asta este obligatia ta de elev sa inveti la toate materiile, lectie de lectie, deci, ti-ai facut-o cu mana ta.
Ca sa recuperezi greseala, pune mana si invata fiecare lectie, la toate materiile, daca nu-ti ajunge timpul, scoala-te de la ora 5 si fa-ti timp pentru toate materiile, ca-s destule ore pana la ora 2 cand mergi la cursuri.

| danay72 a răspuns:

Se intampla sa nu sti la un test, nu esti singura și acesta nu arata cine esti tu in realitate. O sa ai timp sa arăți cine esti pe parcursul anului. Nu trebuie sa te consumi atat de mult pentru ca nu te vei mai putea concentra să înveți. Important e să ai incredere in tine, să înveți din greseli si sa ai o atitudine pozitivă. O inima veselă înseninează fața. Repet, cu siguranță vei reusi sa corectezi nota și să treci peste, cu brio.

| Ara997 a răspuns:

Un test e un test nu e un capat de tara. iti inteleg disperarea dar crede ma nu merita. o sa te mobilizezi, n-o sa ti puna nota in catalog ai sa vezi. poti sa-i explici ca ai avut pur si simplu un blocaj.
ai grija ca in clasele astea de elita e f mult stres artificial intretinut.
adun te la materiile importante mate romana etc. lasa nu te stresa de franceza.
p.s. am si eu o curiozitate de ceai facut public la vechea scoala faptul cavrei sa te transferi? - nu ti-ai dat seama ca o sa te arda la nota tocmai ca sa nu te poti transfera pentru ca in lege este stipulat faptul ca media de transfer trebuie sa fie mai mare sau egala cu a ultimului din clasa respectiva)?
-dar vb ta nu mai conteaza, altceva conteaza:
tu crezi ca toti aia cu 10 is niste genii? - haha
f multi facpregatire la greu, f multi mai iau note si pe ochi frumosi... asa ca stai calm invata si mergi inainte, cainii latra caravana trece. hai bafta!

| cyupaku a răspuns:

Pune mana si invata sa fii numarul 1, ca doar la locul 1 canta imnul

| cyupaku a răspuns:

Ideea este ca ai capacitate, fii cea mai buna

| AnaMariaGerman a răspuns:

La testele inițiale și copiii buni pot claca. Nu va fi de mirare ca în clasa ta mai mulți elevi să ia o notă mică.
În orice caz, orice notă vei lua, mai ai o șansă. Poți să îți rezervi puțin timp in fiecare zi, și o jumătate de oră e bun, moment în care să faci câteva exerciții la franceză, fie să citești în plus din manual, fie să cauți pe internet texte cu exerciții. Apoi când profesoara te va asculta pentru prima dată și tu vei ști foarte bine ceea ce te va întreba ea, aceasta o să.și schimbe părerea despre tine și o să spună că ai avut un moment de "neinspiratie" la test.
Ai încredere în tine, învață, iar toate lucrurile or să se rezolve! Baftă!