| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.

Am mers sa ma spovedesc, iar preotul m-a intrebat daca sunt certata cu cineva si i-am spus ca da, cu una din cele mai bune prietene si i-am povestit.Si pe scurt am sa va spun,daca intrati la intrebarile mele vedeti despre ce e vorba.

Am decis sa-i trimit acest mesaj ei,ce parere aveti? Sa o fac sau nu?

Bună.

Vreau sa-ti spun o poveste, daca esti dispusa sa asculti.

Si nu aveam de gand sa-ti spun, insa am gasit unele poze prin calculator si in camera mea, acea scrisoare scrisa de tine si poza si multe altele, si mi-am adus aminte si pe langa lucrul asta care nu m-a deranjat cu nimic, am mers la biserica sa ma spovedesc si parintele mi-a pus urmatoarea intrebare"Esti certata cu cineva".Si am raspus ca Da, sunt.I-am povestit si mi-a spus in felul urmator"In viata omul trece prin 2 etape,schimbarea la fata si schimbarea sufleteasca. daca e dispus sa se schimbe la fata prin zambet,tristete, sufleteste se schimba in rau sau in bine. Apoi mi-a citit un citat din biblie pentru ca am inceput sa plang dand crezare celor spuse de el "Noi nu trebuie doar sa iertam, ci sa si uitam, nu ierta doar din ascultare fata de Dumnezeu, ci din placere pentru ceilalti. " Nu am simtit nevoia sa ii spun, insa parca a stiut, a fost vina mea poate, pentru simplul fapt ca mi-am vrut prietenii aproape si am facut orice sa ii tin. Poate ca nu te intereseaza asa mult, insa pe mine ma luminat.Sunt om, si nu ti-as fi trimis acest mesaj daca nu te-as fi cunoscut indeajuns.Nu mi-e rusine sa-mi cer iertare chiar daca poate nu am gresit, privind perspectiva mea.Chiar daca am fost influentata negativ. Insa mi s-a spus ca "Cei slabi nu pot niciodata sa ierte, iertarea este atributul celor puternici". Poate ai sa razi si ai sa spui ca "nu pot fara tine", si totusi nu e vorba de bagare de seama sau bagare in seama, insa eu asta am simtit. Chiar daca mie nu mi s-a cerut niciodata iertare poate din singurul fapt "rusinea, orgoliul" insa am decis sa le incalc.Le-am incalcat.Stiu e lung mesajul si ar fi infinit.

Ma pus in duminica urmatoare sa-i citesc un paragraf al bibliei si am dat peste urmatorul citat"A gresi este omenesc, a ierta este divin".Cu toate ca nu simt ca am gresit in totalitate, imi iau raspunderea.Si nu ti-as fi trimis mesajul, nici peste 1 luna, 1 an, 7 (ma tin tare, si sti ca, cand am ceva de spus spun, nu ma feresc..chiar daca apoi sunt vazuta cu ochi rai sau in ras, insa acum nu consider ca e cazul ) insa nu am stat mult pe ganduri din 2 motive mari, cuvintele care mi-au venit in minte."Manu joaca-te si cu Magdy, te rog".2. Acele videoclipuri de pe camp cand ne-am filmat si am spus multe.".Nu stiu care e parerea ta, insa eu am fost indrumata de un suflet curat, trecut prin viata. Oricumm chiar daca raspunzi sau nu, sunt convinsa de un lucru"*Prietenii vin si pleaca, dar pe cei adevarati ii pastrezi toata viata." si ti-am spus`o de nenumarate ori si oricine ma va intreba ii v`oi spune Da, si inca o consider la fel.

Daca sunt refuzata, adica daca nu imi raspunde? Daca o sa rada impreuna cu noile prietene?

2 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Dar de la ce v-ati certat voi, asta nu ne-ai spus!?

Răspuns utilizator avertizat