| PinkySilvia a întrebat:

Buna TPU am o mare problema, nu reusesc sa invat, de fiecare data cand incerc sa invat gandul zboara in alta parte, pur si simplu nu ma pot concentra, sau spun mai stau putin si ma apuc de invatat si trec cateva ore si eu tot nu am invatat nimic ptc stau pe calculator, sau ma uit la TV, sau orice altceva in afara de invatat, nu reusesc sa ma ambitionez, sa zic gata ma apuc de invatat si asa sa si fac. Voi cum reusiti sa va "deconectati" si sa invatati, sa va concentrati si sa intelegeti ceea ce invatati nu sa invat ca robotul.Nu am note rele...sunt chiar foarte ok, dar cateodata chiar cred ca nu o sa reusesc sa inteleg niciodata un exercitiu la mate sau un sistem la biologie...va rog voi ce metode aplicati? Saptamana viitoare am teza, si trebuie sa invat calumea, si calculatorul nu ma lasalaughing) nu mi se mai pare asa interesant ce invat acum, cand eram mai mica invatam cu drag, dar acum debea daca am chef sa deschid caietul PS:FUNDAAA!puppy dog eyes

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Discuta cu parintii tai. Un elev nu are nici un motiv sa aiba acces nelimitat la TV si calculator. Eu le demontam pur si simplu, le puneam in cutii si le duceam in casa bunicii. Nu stateau functionale decat in vacanta.
Varianta mai simpla este sa nu ai acces la calulator prin parolare. Poti in weekend sa stai o ora-doua, daca ai teme mai putine. De asemenea, sa nu ai TV in camera in care inveti. Este bine sa reduci tentatiile, ca sa-ti fie mai usor.