| Elgwt a întrebat:

Bună TPU, am o problemă, de ceva timp mă confrunt cu o senzație că parcă am devenit nebun sau că eu singur mi-am pierdut controlul. Mi se pare că nu văd bine, mă uit in telefon și ochii mi se reflectă în doua parti ca și cum s-ar face invizibila vederea și mi se pare că chiorăsc și câteodată mi se pare că trăiesc într-un vis și că ceea ce fac și ceea ce e in jurul meu nu sunt adevărate. Sunt foarte nervos in casa cu părinții și cu toți dar când ies la plimbare mi-e rușine de toți și am devenit și antisocial, nu mai știu cum să vorbesc cu lumea, mi-e rușine de felul cum arat și mi-e rușine de mersul meu și zici că mă controlez ca un robot când merg doar că sa fie totul bine. Nu prea ies din casa pentru că am frica de oameni și că o să se uite cineva la mine sau că o să mă întâlnesc sau că trec pe langa grupuri și rad și mi se pare că rad de mine și când mă ia cineva la mișto eu mă închid foarte mult in mine. Analizez ce vorbesc oamenii, câteodată îmi vine nu să mă omor, dar îmi vine un gând din ăla uriaș de ce trăiesc pe acest pământ? Cine sunt eu? Pentru ce sunt creat? Ce sens are viața, totuși o sa mori odată? Am foarte multe traume din copilărie și sunt foarte speriat, totuși eu acum 2 sau 3 ani eram alta persoana, vb mereu cu toți, ieseam, râdeam, nu mă gândeam la nimic, ce o sa fie sau ce se va întâmpla va rog ajutati-ma TPU? Mersi

3 răspunsuri:
| Fonk a răspuns:

Viata e frumoasa, incearca sa fi mai fericit, nu rade nimeni de tine (si daca rade nu e capat de lume), fa-ti o prietena. Iesi afara la agatat de fete. Nai de ce sa te omori, daca zici ca nu vezi bine in telefon e de la lacrimi nu de la altceva.

Gasesteti o pasiune, etc.
Sper ca te-am ajutat

| aimullah123 a răspuns:

Salut!
Iti pot spune foarte clar ca nu esti nebun si ca nu ti se va intampla nimic rau.
Sunt doar tulburari de anxietate si afecteaza foarte multi oameni (ex: fobia sociala afecteaza un miliard de oameni din intreaga planeta).
Principala tulburare anxioasa in cazul tau ar trebui sa fie fobia sociala insa pare ca te indrepti si spre atacuri de panica si spre depresie. Ai nevoie de psihiatru. O sa iti prescrie un antidepresiv care se ia cateva luni si care are ca scop sa iti creasca nivelul de serotonina din creier. Nu o sa iei pastile pentru afectiuni grave pentru ca tu nu esti nebun. Si nici nu o sa inebunesti.
Si daca poti sa mergi si la un psihoterapeut cat timp vei lua tratament cu antidepresive ar fi perfect.
Uite care sunt tulburarile de anxietate ca sa poti sa citesti mai mult despre ele:

-Tulburare de anxietate generalizata
-Tulburare obsesiv compulsiva
-Tulburare de strest post-traumatic
-Tulburare de panica
-Agorafobie
-Fobie sociala
-Fobie specifica

Cauta informatii despre fobia sociala si despre tulburarea de panica si vei gasi exact ceea e ai descris tu ca simti.
Antisocial nu esti.
Da, inteleg ca ai multe traume. O tulburare anxioasa nu apare din senin. Nu te culci azi si maine te trezesti cu fobie sociala. Cel mai probabil oamenii s-au comportat foarte urat cu tine de-a lungul timpului. Si de asemenea tratamentul va fi de lunga durata. Daca ai posibilitatea sa iti cumperi o carte si vrei sa intelegi foarte bine tulburarile de anxietate si cum se trateaza, iti recomand cartea Anxietatea si Fobia de Edmund J. Bourne.

Daca vrei sa gasesti un raspuns la intrebarea "De ce traim daca tot murim?" baga un search pe Youtube si asculta-l pe profesorul Dumitru Constantin Dulcan, care sustine ca energia din care suntem facuti este inepuizabila. Vei invata foarte multe lucruri interesante.

Si sa nu uiti, vei fi bine doar ca este nevoie de timp si efort din partea ta. Si de asemenea trebuie sa cunosti foarte bine cu ce ai de-a face. Cauta mai multe informatii despre tulburarile anxioase.
Mult succes!winking

| Elgwt explică (pentru aimullah123):

Mulțumesc mult