| DOD0512 a întrebat:

sunt antisocial, am 16 ani nu fumez, nu beau alcool si nu ma distrez, cand eram mai mic aveam o multime de prieteni, acum am doar unul singur, imi este rusine sa vorbesc cu alti oameni, poate isi vor bate joc de mine, traiesc intr-un cartier foarte prost plin cu tigani rai, ma duc la liceu, cand vin imi fac temele si stau la pc si in casa de aproximativ un an, ma poate ajuta cineva sa scap de aceasta problema?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Eu nu o văd ca pe o problema. Cel puțin nu ca una foarte mare.
În primul rand distracție nu înseamnă sa Îți dai toți banii din portofel și sa te duci cu,, prietenii" în cluburi sa fumezi și sa vii mort de beat acasă. Crede-ma ca nu este nimic distractiv în a-ți distruge propria sănătate. Deci asta nu se poate numi,, distracție ". Dacă alții de varsta ta, așa se distreaza, bravo lor. Tu nu așa trebuie sa fii ca ceilalți.

În al doilea rand trăiește-ți viața în continuare. Termina-Ți studiile și mai departe vezi tu ce faci. Dacă ai un anumit vis, urmeaza-l. Tu cel puțin ai un viitor în comparație cu alții.

Eu îți recomand sa Îți găsești un hobby. Sa faci ceva ce Îți place (sau poate ca l-ai găsit deja ) Acel hobby poate sa înlocuiască,, distracția". Distreaza-te in felul tău happy nu în felul altora.

Dacă te consolează cu ceva. Și eu sunt ca tine. Am 16 aproape 17 ani, nu beau, nu fumez, nu am niciun prieten și totuși nu mă plâng de chestia asta. Intr-un fel îmi place situația mea. Nici mie nu îmi plăcea înainte ca nu am pe nimeni și ca bla bla bla dar am început sa mă accept pe mine, apoi am început sa accept și situația în care mă aflu. Am planuri mărețe de viitor, stiu ce sa fac cu viața mea și Îți recomand sa faci și tu același lucru.

Bucura-Te de acel prieten pe care îl ai. Este suficient. Mai bine un prieten bun și adevărat decât mulți și falși.

| DOD0512 explică (pentru Nemessys):

Multumesc de raspuns, am sa imi continuii studiile si mai departe am sa vad

| Nemessys a răspuns (pentru DOD0512):

Nu uita sa te bucuri și de viață happy

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Poate ca suferi de anxietate sociala cauta un medic psiholog cu care sa vorbesti si iti va spune ce sa faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am scapat de timiditate practicand un sport, am scapat de rusinea de a comunica cu omul privindu-l in privire.

| gshdyxdjs a răspuns:

Uite cum am scapat eu dintr o situatie identica:

s-a facut, ca intr o zi am luat un curs de actorie.
la acel curs am inceput sa stau cu o persoana, care intamplator e foarte activa si sociala.
acea persoana m-a obligat sa merg cu ea peste tot in fiecare zi. (extrem de enervant)dar m-a facut sa ma intalnesc cu alte persoane si altele si altele si altele etc. in scurt timp viata sociala si de la scoala s-a imbunatatit radical, pentru ca ma plictiseam si am zis sa incep sa vb cu persoane random care s au dovedit a fi foarte de treaba.

sfarsit.

iti mai sugerez sa mergi intr o tabara in care nu cunosti pe nimeni fii atent si ai sa observi ca lumea vine la tine.

| Vegeta07 a răspuns:

Hmmm ce m-ai descris pe mine...inafara cu faza cu temele