| lexyy a întrebat:

am si eu o intrebare,am uin prieten care sustine ca sentimentele si instinctele sunt acelasi lucru sau ca sentimentul e instinctual,dar eu nu sunt de aceiasi parere,conform logii mele si dex-ului online,dar as vrea sa aflu parerile voastre in legatura cu acest subiect, pentru ca am ajuns la o contrazicere foarte marehappy

5 răspunsuri:
| MaZGaLiCiYi a răspuns:

Eu cred ca oamenii sunt singurele fiinte care pot sa aiba sentimente, asta ne deosebeste de animale care nu au sentimente ci doar instincte primare happy.In concluzie sentimentele si instinctele nu sunt acelasi lucruwinking

| Laviiixd a răspuns:

Sentimentele si instinctele nu sunt acelasi lucru oh go on
Logicii * straight face.

| alessia5158 a răspuns:

*Instinctele sunt comportamente, sentimentele sunt trairi afective
*instinctele sunt AUTOMATE --- sentimentele, nu!
* instinctele sunt INVOLUNTARE--- sentimentele sunt voluntare
*instinctele sunt INNASCUTE, deci neinvatate--- sentimentele se dobandesc pe masura ce cunosti realitatea.

| Kukiux a răspuns:

Nu sunt acelasi lucru dar se leaga ex.de cele mai multe ori cand actionezi din instinct se afla si sentimente la mijloc(logica mea)

| Azµre a răspuns:

Instinctele sunt pentru animale, noi nu sărim pe prima femeie pe care o vedem și facem copii. Nu e așa.
Sunt două lucruri diferite.