| Meli2314 a întrebat:

As vrea sa vad parerile voastre in legatura cu un anumit subiect. Prietenul meu mereu mi-a dovedit ca ma iubeste, m-a suportat si cand nu trebuia si am vazut ca sentimentele lui sunt reale de a ramas cu mine dupa ce posesiva am fost si tot. Asadar, am fost prea obsedata de el, il controlam mereu sa stiu cu cine si unde este, cand vine, cand pleaca, ca la politie, cand nu-mi dadea atentie ma suparam, vorbeam doar seara ca in rest avea si alte activitati. Si am ajuns la o cearta mai grava si nu-mi zice daca vrea sa continuam sau nu. Nu -mi spune ca ma iubeste, nici ca nu ma iubeste cu toate ca l-am rugat sa recunoasca daca n-o mai face. Credeti ca face asa doar ca l-am suparat si ca nu i-am dat mai multa libertate? Sau chiar nu ma mai iubeste. I-am. zis clar ca daca nu-mi raspunde la mesaj seara asta nu mai are ce vorbi cu mine si mi-a raspuns. Si cu toate ca vrea sa para rece, tot simt si vad ca ma iubeste pentru ca daca nu ma iubea ma lasa demult la ce naspa am fost, o tipa f geloasa si posesiva. Ce parere aveti? Si ce sfaturi mi-ati da pentru mine si pentru o relatie mai buna?

Răspuns Apreciat de Editori
| Lioana a răspuns:

E timpul sa-ti schimbi atitudinea pentru binele relatiei voastre.
Fii draguta si nu mai pune intrebari de interogatoriu. Povesteste mai mult despre tine, despre ce ai facut tu, apoi poti sa-l intrebi cum a fost ziua pentru el dar fara a insista pe detalii.
Nu poti sa tii pe nimeni legat. Lasa-l liber si daca te iubeste se intoarce la tine. Renunta la curiozitatea aceea care te macina in legatura cu ce face el. Gandeste-te mai mult la tine. Fii frumoasa si bine binedispusa in fata lui. Invata sa ai mai multă încredere în tine.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Esti ca un copil care vrea tata de la mama, invata sa te descurci in viata apoi vei vedea ca nu il mai stresezi pe ala. Maturizeazate cautati un viitor stabil planuri sa pleci din tara daca e aia e experienta de viata sa realizezi ceva cu sau fara el e decizia ta

| Adry05 a răspuns:

Sa nu mai fi in halu asta de agasanta ca pe mine m-ai enervat numa din ce am citit aici, da omu ala ca te suporta de atata timp. Ma mir ca mai sta cu tine, jur. Potoleste-te ca imediat il gonesti oricat ai tu impresia ca te iubeste

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Oricat te-ar iubi, totul are o limita, se mai satura omul si o sa-si faca curaj sa te paraseasca la un moment dat. Eu zic sa mergi la psiholog.

| Superior a răspuns:

Nici un barbat nu suporta sa fie intemnitat asa, lol.

| sopranaCadaverica a răspuns:

Cred ca ar fi cazul sa nu mai depinzi emotional de oameni. In modul asta ramai blocata intr-un singur punct - esti o fiinta individuala si trebuie sa te dezvolti SINGURA, fara sa ai un punct de sprijin. E dificil de gasit calea de a face totul singur, dar trebuie sa te obisnuiesti. Mereu, absolut mereu fii prima pe ''lista'' de persoane care conteaza, daca nu te iubesti pe tine, nu ai grija de tine, nimanui nu ii va pasa, oamenii vor simti ca esti slaba si ai nevoie de atentia, timpul, acceptarea lor, si in cel mai rau caz te vor manipula ori ignora. Ai nevoie de niste timp petrecut doar cu tine insati - intreaba-te ce ai face daca maine aceasta persoana nu ar mai fi in viata ta. Cred ca te-ai atasat mult prea mult de ideea de a poseda o persoana, de a avea o relatie, controleaza-te pana aceasta legatura a voastra va deveni una toxica. Gaseste niste pasiuni, activitati carora sa te dedici si in acelasi timp sa iti ocupe timpul, plimba-te mai mult, timpul petrecut singura (mai ales in natura) te ajuta sa te descoperi, sa-ti recapeti energia. Iubirea se construieste foarte greu, nu e o simpla atractie, facile, e vorba despre increderea totala reciproca si sentimentul calduros de familiar, de apartenenta, de a fi inteles. Daca chiar tii la acest baiat cu tot sufletul tau si nu crezi ca e o alegere oarecare doar pentru a nu ramane singura, invata sa il iubesti neconditionat. Va simti si va aprecia mult asta, daca ai norocul de a fi gasit un tip inteligent si empatic.
Si mai mult, o relatie dureaza daca ambii au pasiuni commune si petrec timp de calitate. Comunica cu el, intreaba-l, dezbateti despre lume, invatati cate ceva unul de la celalalt.
Timpul e prea scurt ca sa fii obsesiv, nesigur - asta e o boala, incearca in schimb sa va construiti amintiri! happy
De exemplu, in fiecare weekend sau cand sunteti liberi puteti propune, pe rand, unde vreti sa calatoriti - nu conteaza, pana si un picnic in parc sau o plimbare cu barca pe lac sau oriune in afara orasului, ar fi placut, firesc si constructiv pentru legatura voastra.

| Uvox a răspuns:

" I am.zis clar ca daca nu mi raspunde la mesaj seara asta nu mai are ce vorbi cu mine"
Esti praf, zau asa.
Trebuie să înțelegi ceva important. Poti tine o pasăre in colivie dar cu prima ocazie o sa zboare. Dar dacă este liberă si vine la tine, o sa stea.
Crede-mă, lumea nu se învârte în jurul tau, oricât ai crede tu.
Vai de tine.

| 6Anonim9 a răspuns:

Prietea mea nu voia sa para ca e asa posesiva, desi e clar ca o deranjasa nu fie. Sunt inca elev, iar vara trecuta cand m-am angajat a inceput sa fie mai rece, stie ca se apropie majoratul meu, urmeaza sa dau si sa iau bacul, apoi facultate, loc de munca, ca am sa ma descurc pe barba mea in orice situatie, si parca isi doreste control.
Si da, tot ea era aia nervoasa, dupa cate stari naspa mi-a oferit. La un moment dat se credea superioara, mi-a spus "poate vrei sa te las cu ochii in soare". rolling on the floor
Cand incerci sa-i demonstrezi unui baiat/barbat ca nu poate sa detina controlul asupra propriii sale vieti... Atunci o sa realizeze cu adevarat ca e momentul sa te paraseasca. Revizuieste-ti comportamentul, daca nu cumva s-a convins el deja.winking Adevarul doare, dar ar durea si mai tare sa fie in bratele alteia, gandindu-te ca tie de fapt iti era bine acolo, asa cum a fost.

| Ela05 a răspuns:

Eu zic că toate su o limită și oricât te-a iubi îi va ajunge cuțitul la os și lui și se va sătura.
Deci eu zic să vorbești cu el și să îți ceri scuze pentru cât de banală ai fost cu toate aceste scenete pe care spui că i le faci. Dacă îl iubești ar trebui să fii în stare să îți lași orgoliul deoparte și să îi ceri iertare pentru cum l-ai tratat. Orgoliul nu te va duce la nimic bun, mai ales când ești conștientă și știi că te iubește.
Dacă vrei să îl menții lângă tine eu zic să schimbi acest comportament posesiv și să îi oferi mai multă iubire și înțelegere nu doar scene de gelozie.
E părerea mea, cred că price persoană caută asta in viața sa si nu o nebună geloasă care să îl țină sub papuc.
E bună și gelozia, dar totuși toate cu o măsură nu așa exagerat pentru că ca veni un punct în care se va pune pe el pe primul loc și își va da seama că cineva ca tine nu îi convine in viața sa.
Nu știu sunt femeie, dar și așa mă gândesc să am un bărbat așa lângă mine, mă duc dracului in lume și îl las, am nevoie de liniște în viața mea nu de certuri și probleme și cred că orice persoană are nevoie de asta în viață.
Sau tu vrei să trăiești în certuri și scandaluri?
Punete tu in situația lui, ai sta cu cineva ca tine?

| Meli2314 explică:

Si cum as putea sa scap de curiozitatea aia?