| Ionut96369 a întrebat:

Buna TPU, am si eu o nelămurire, deci eu si fratele meu mai mic luam bursa sociala( eu am 17 ani), peste un an o sa intru la facultate, o sa stau in chirie, in alt oras, acum, suntem la limita cu bursa sociala, adica nu pot sa-mi iau masina pentru ca nu o sa mai iau bursa, cand o sa ma mut pentru facultate as vrea sa ma si angajez, poate imi iau si o masina. Intrebarea mea este, cand venitul meu nu o sa mai aiba legatura cu venitul familiei, adica intr-un fel sa fiu exclus financiar din familie, venitul parintilor mei cand se calculeaza venitul total impartit la membru pe familie, sa fie doar 3, mama tata si fratele meu, iar eu, cu salariul masina si tot felul de bani care ar ridica venitul pe membru, sa fie impartiti la o perosana, adica eu. Ma gandesc ca daca ma mai si angajez fratele meu nu o sa mai ia bursa. Gen in loc de o familie cu un venit X care acum se imparte la 4, stand in aceiasi casa, cand o sa ma mut sa fie 2 parti diferite, o data venitul X care se imparte la 3, si alt venit separat care nu are legatura cu ei, al meu, care se imparte doar la mine

1 răspuns:
| Robert2526 a răspuns:

Abia dupa 26 de ani se poate face asa, cat timp esti in scoala ( facultate), pana la 26 de ani, nu te poti "dezlipii" de familie in problematica burselor sociale