| adiTzaa19 a întrebat:

Anul trecut m-am mutat in alt cartier din oras, si mi-am facut cativa prieteni noi aici. Toate bune si frumoase, pana anul asta, cand fara motiv toti nu au mai vorbit cu mine, nu imi mai raspundeau nici macar la salut, si de fiecare data cand aveau ocazia, faceau misto de mine si ma luau in batjocora, cum fac ei si acum. Eu din fire sunt foarte sensibil, am trecut prin multe, nu mi-am trait copilaria in bunul sens al cuvantului din cauza problemelor de familie, si din cauza faptului ca am trait cateva traume si asta m`a marcat oarecum! Recunosc ca eu nu sunt "un tip de gasca", nici pe departe, si cred ca asta nu le convine lor.

Am vazut ca de cateva zile, atunci cand ies din casa si ma intalnesc cu ei prin cartier, ma huiduie toti de fata cu toata lumea si de fata cu vecinii. Ma supara lucrul asta si ma deranjeaza. mai ales ca eu nu am cum sa le raspund, fiind doar unul singur. Au inceput sa ma jigneasca, si imi fac numai probleme si ma fac de rusine cu vecinii de la bloc! Le-am spus tuturor ca daca nu vor sa fim prieteni, ok! Sa ma lase in pace, ca nu ma supar.dar se pare ca nu au inteles si imi fac probleme in continuare. Va rog mult, spuneti-mi cum pot face sau cum sa le raspund sa ma lase in pace, mai ales atunci cand ma huiduiesc ei pe strada? crying as vrea sa fiu lasat in pace, sa pot trai si eu linistit, chiar daca nu am prieteni!

Multumesc mult de raspunsuri, si dau funda.

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Nici nu mai trebuie sa-i saluti si/sau sa imparti timpul cu ei, cand mergi pe afara, mai bine ai merge sa te plimbi cu rolele sau bicicleta de unul singur prin parc sau prin zona unde esti tu, nu stii cand dai de alt grup de prieteni cu care ai ce comunica si sa va respectati reciproc.

Astia pe care ii numesti prieteni, sunt huligani, te-ai imprietenit cu cine nu trebuie. Au fost buni la inceput pana cand te-au luat drept mascota lor.

Fruntea sus!

4 răspunsuri:
| Misspink12 a răspuns:

Pai.ei deja probabil sunt prieteni de mult timp si nu vor un membru nou ..si nu mai au de cine sa faca misto si atunci fac de tine sad Oricum nu-i baga in seama decat sa se mai rau de tine si sa te bata ..cu timpul poate se vor imprieteni cu tine ..doar nu-i baga in seama arata-le ca esti mai educat si destept ca ei.du-te in alte cartiere si fa-ti prieteni acolo

| lorena15 a răspuns:

E foarte naspa cand nu esti acceptat.

| neutrino a răspuns:

Problema este la tine, nimeni nu te huleste fara motiv!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Adita,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!