| adiTzaa19 a întrebat:

Anul trecut m-am mutat in alt cartier din oras, si mi-am facut cativa prieteni noi aici. Toate bune si frumoase, pana anul asta, cand fara motiv toti nu au mai vorbit cu mine, nu imi mai raspundeau nici macar la salut, si de fiecare data cand aveau ocazia, faceau misto de mine si ma luau in batjocora, cum fac ei si acum. Eu din fire sunt foarte sensibil, am trecut prin multe, nu mi-am trait copilaria in bunul sens al cuvantului din cauza problemelor de familie, si din cauza faptului ca am trait cateva traume si asta m`a marcat oarecum! Recunosc ca eu nu sunt "un tip de gasca", nici pe departe, si cred ca asta nu le convine lor.
Am vazut ca de cateva zile, atunci cand ies din casa si ma intalnesc cu ei prin cartier, ma huiduie toti de fata cu toata lumea si de fata cu vecinii. Ma supara lucrul asta si ma deranjeaza. mai ales ca eu nu am cum sa le raspund, fiind doar unul singur. Au inceput sa ma jigneasca, si imi fac numai probleme si ma fac de rusine cu vecinii de la bloc! Le-am spus tuturor ca daca nu vor sa fim prieteni, ok! Sa ma lase in pace, ca nu ma supar.dar se pare ca nu au inteles si imi fac probleme in continuare. Va rog mult, spuneti-mi cum pot face sau cum sa le raspund sa ma lase in pace, mai ales atunci cand ma huiduiesc ei pe strada? crying as vrea sa fiu lasat in pace, sa pot trai si eu linistit, chiar daca nu am prieteni!
Multumesc mult de raspunsuri, si dau funda.

3 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Prima data au fost toti prieteni cu tine ca sa faca o impresie buna orasului lor. Nu ii baga in seama si arata-le degetul din mijloc de fiecare data cand te jignesc, e posibil sa fi fugarit dar macar ripostezi nu stai ca oaia la taiat. Si oricum fuga e rusinoasa dar sanatoasa( oricum nu ai sanse sa ii bati daca esti singur). Iti spun cu vorba niciodata nu o sa reusesti sa ii calmezi pe golanasii de strada, asa e firea lor si de abia cand se maturizeaza o sa inteleaga. Cum era vorba aia moneda pentru monedalaughing ceva de genu, cui pe cui se scoate, te-ai prins tu...

| jumpno a răspuns:

Pai ai putea sa i intrebi ce au cu tine. de ce te huiduiesc. ce leai facut. si eu sunt mai sensibil din fire si mi se intampla asa ceva. La un moment dat i-am intrebat dc tot fac asa. Un sfat.winking nu i baga in seama si asa o sa se plictiseasca crezand ca te fac de rusine (de fapt facanduse iei urland ) si asa o sa se plictiseasca la un moment dat si o sa taca. sper ca o sa te lase in pace asa cum mau lasat pe mine (fostii) mei prieteni. ( apropo daca nu i mai suporti nu folosii bataia decat ca ultima varianta, pentru ca nu e cel mai bun fel de ati exprima supararea si asa o sa iti auda urletele si necajirea sufleteasca "urletele pentru ei e ca mancarea" si o s-o faca iar ) sa stii ca prietenii trebuie sa te placa asa cum esti "nu cine vor ei sa fi sau sa arati"

| O734615555 a răspuns:

Salut

Vreau sa iti spun faptul ca eu de exemplu cand eram la scoala si chiar la liceu tot timpul am avut colegi care faceau misto de mine si isi bateau joc si chiar ma loveau.
Poate ca o sa te gandesti la alte lucruri din cauza numelui meu care in traducere din spaniola insemna... dar nu este din acesta cauza pentru ca eu sunt discret si nu au avut cum sa isi dea seama. Problema era si este ca sunt de fel mai singuratic, fara prieteni, bine am dar foarte putini... si nu pot sa spun ca sunt de gasca.

Sfatul meu este sa nu ii iei in seama... stiu ca e nasol ma ales daca nu ai prieteni, dar decat sa iti faci rau mai bine ii eviti. Ce iti pasa tie ca te injura cutare daca nu ti-e ruda, nu ti-e nimic. Nu ar trebui sa te simti prost. Gandeste-te ca mai mult nu le poate capul... Si apoi, persoanele de genul asta care sunt cu fumuri, nu sunt decat niste scursuri ale societatii care nu au aboslut nici o valoare.

Ti-as oferi eu prietenia mea, dar nu cred ca ai vrea-o daca vien din partea unui maricon...

*gasesti traducerea pe google daca nu sti ce inseamna.

Numai bine!