| anonim_4396 a întrebat:

Bună, nu vreau sa sune rasist sau ceva(nu sunt rasista) dar am o problema(sau niște probleme) și nu știu ce sa fac în privința asta.

Nu stiu cum e la voi dar la mine în cartier majoritatea străzilor au doua părți, se lungesc dar la mijloc vine o alta strada din sensul opus, bun, pe o parte din strada ies eu afara cu prietenii mei iar pe cealaltă sunt câteva case unde stau țiganii. Și de aici nu știu cum sa va explic dar într-un fel am fost prieteni cu 2 dintre ei (unul are 11, unul 12)doar ca ne enervează super tare, mai ales pe mine și pe restul fetelor. Nu ii cheama nimeni dar vin singuri la noi (ăia 2) si normal ca băieții cu care stam nu le zic nimic gen sa ne ia apărarea când se iau de noi. Într-o seara rămăsesem doar eu cu 3 prieteni și veniseră cei 2 țigani la noi și a început sa facă mișto, sa zica ca sunt bună(intelegeti voi) si dupa când au văzut ca comentez au luat niște struguri și unul dintre ei a început sa arunce cu struguri în mine deși eu ii ziceam sa inceteze și gen tipam la el ne nervi el râdea și în continuare arunca(mi-a patat și tricoul meu preferat). Azi eram cu 2 baieti și 2 fete și iar au venit fără sa ii cheme nimeni dar v-am zis, băieții cu care stam nu le zic nimic iar cel de 11 ani a început sa facă mișto și sa zică ca ma ia acasă la el, ca ma ia de nevasta, ca ma f***... Asa ca de nervi am plecat cu o prietena de acolo dar când am văzut ca vin după noi (cei 2 tigani) am fugit și ne-am ascuns pana am fost sigure ca nu au venit după noi. După ceva timp ne-am dus înapoi pe strada de unde am plecat și am observat ca fix în momentul ala aia 2 plecau asa ca am început sa fugim dar am văzut ca și ei fugeau după noi, repede am intrat într-un Market și după câteva minute am observat ca și ei au întrat dar pentru ca nu aveau masca i-au dat afara. În momentul ala i-am văzut cum au ieșit și fix lângă magazin s-au așezat pe jos și ne-am dat seama din ce motiv, ca sa ne aștepte pe noi cand ieșim. Noua nu ne era frica de ei pentru ca nu ne fac nimic, dar ne enervau pentru ca veneau după noi(a mai fost o faza, o s-o zic și pe aia), am ieșit din magazin și am început sa fugim cu speranța că nu ne-au văzut dar surpriză... Au început și ei sa fuga după noi asa ca ne-am oprit și i-am amenințat ca daca mai vin după noi sunam la politie, cand am vazut ca ei luau lucrul asta ca pe o gluma ne-am, prefăcut ca l-am sunat pe tatăl fetei cu care eram(exista o aplicatie cu apel fals), cel de 11 ani a fugit dar cel de 12 în continuare credea ca e o gluma și rămăsese cu noi făcând caterincă, ca sa para cât mai real am început sa băgăm vrajeala cu "hai sa îl așteptăm aici" asa ca plecase. Și ultima întâmplare este: voiam sa merg cu un prieten sa ne plimbam prin cartier și fix când am ajuns la colțul străzii venise cel de 12 ani, i-am spus ca noi plecam și sa nu vina după noi pentru ca vrem sa fim singuri dar oriunde mergeam se ținea după noi asa ca i-am zis ca dacă mai vine după noi ne ducem la niște femei și le spunem ca nu ne lasă în pace asa ca ne-am dus lângă acele femei dar nu i-am spus nimic și de frica probabil rămăsese acolo și nu mai, venea după noi dar eu cu prietenul ala al meu am luat-o pe partea a ceea unde locuiește el și când am văzut ca era la colt am început sa fugim și normal ca și ala a incceput sa alerge după noi și fără intenție eu cu băiatul ala am luat-o în direcții diferite, el s-a dus pe o strada mai mica iar eu m-am dus pe o alta strada și m-am ascuns după o mașină dar nu stiu cum naiba m-a văzut și venise după mine și atunci din cauza lui am si obosit vai de capul nostru și ne-am și pierdut și a trebuit sa ocolesc puțin drumul(ca sa ma duc pe strada pe unde a luat-o el) și după sa ma întorc înapoi pe strada de pe care plecasem, același lucru a făcut și el dar nu ne-am întâlnit.

Deci efectiv nu știm ce sa mai facem ca să ne lase în pace, eu as putea sa îl chem pe fratele meu care are 20 de ani(eu am 13)dar după pe mine nu o sa ma mai lase afara sau când ne certam o sa rada de mine și o sa zică ca pana și tiganii fac mișto de mine(s-a mai întâmplat cu 2 colegi, venise, se luase de ei dar când ne certam făcea mișto și zicea ca pana și aia făceau mișto de mine). Deci... Ce putem sa ii zicem ca sa ne lase în pace sau ce putem sa ii zicem ca sa plece gen cand mai vine la noi neinvitat? Va rog

4 răspunsuri:
| Valentina8 a răspuns:

Anunta i pe parintii tai! Asta sa faci! Sau du te si vorbeste cu parintii lor! Nu poti face nimic ai 13ani! Si sa nu crezi ca va fi mai rau daca vorbesti cu mama lor, tiganii poate ofera o proasta educatie sa zic "acest fel de tigani, ca si eu ma trag di ne am de tigan insa sunt o persoana educata cu respect"insa ei, tin la reputatia lor si desi nu le ofera acea educatie perfecta cand vad ceva gresit la copii lor innebunesc si ii pedepesc sau ii bat chiar.
Nu iti fie frica mai ales ca esti copil. Spune le mamei lor.

| Anonim1225 a răspuns:

Ce poti face? Stai sa iti explic!
Deci le poți spune părinților tai.
Poti face plângere la poliție (deci motiv ai 100%, nu se pune problema ca sa nu iti faci griji)
Ii poti spune fratelui tau

Si in ultimul rand, eu personal daca as fi fost eu cu tine sau cu restul de fete v-as fi luat apărarea in situațiile respective.