| Cineva12345678910 a întrebat:

Sunt foarte deprimat de cand am inceput clasa a 11-a datorita comportamentului agresiv pe care il au colegii fata de mine, mai exact 2 dintre acestia,restul se rezuma la glume stupide.
Chiar nu stiu ce samai fac, sunt o persoana foarte timida si din clasa a-9-a am parut un ciudat pentru ei acum in clasa a 11-a inca nu m-amacommodatsi au inceput iar doi dintre colegi cu violente grotesti.
Am incercat sa ma schimbsa renunt la frica irationala pe care o am cand sunt langa un grup mai mare,dar nu pot,este foarte greu. iar cuvintele pe care ma fortez sa le rostesc nici nu mai sunt ascultate de ei acum,deoarece am fost deja perceput ca un tip mut si neimportant si acum este si mai greu sa inlatur aceasta perceptie a lor. Am ajuns un fel de marioneta pe care toti arunca vina si fac glume desprea ea intr-un fel sau altul,lucrul acesta nu ma supara atat de mult cum ma supara comportamentul a doi colegi. Comportament agresiv,violent si amenintari din partea lor.
Daca ma gandesc mai bine este doar unul singur, un fel de derbedeu ce si-a batut joc de mai multi din clasa pe unul l-a terorizat mult,acum m-a ales pe mine si am crezut ca se va potoli dar vad ca nu mai inceteaza cu mine. I-am spus sa inceteze, am incercat sa fac ceva sa iau atitudine intr-un fel,ma gandeam la violenta,dar nu pot. Cand vine langa mine ma gandesc daca sa-i dau un pumn sa ma lase in pace,dar ma blochez,nu pot recurge la violenta,ma tem de felul in care va riposta. Cum nu pot recurge la violenta am incercat alta abordare stangace,l-am apucat de maini si i-am spus sa se opreasca,dar nu a mers. A spus ca daca nu iau mana de pe el ma ia la bataie. E un individ tupeist, un fel de baiat de cartier, dar cu toate acestea am reusit sa-l intimidez in clasa a 10-a intr-un mod neintentionat si neasteptat. Acum realizez ca la inceput in clasa a9-a chiar se temea de mine,dar cand a vazut ca tac la toate atacurile lui verbale a trecut la violenta,a vazut ca nu ripostez mai deloc si a continuat.
Nu am nici un prieten si nici o prietena. Daca pot fi considerati prieteni niste colegi cu care mai schimb doua vorbe superficiale din cand in cand atunci am,dar nu sunt prietenii pe care vreau sa-i am.
Cu fiecare,individual ma descurc bine,vorbesc foarte normal dar cand sunt mai multi nu pot face tot asa, ma blochez.
Sunt deprimat din o multime de puncte de vedere, nimic nu ma bucura,nu am prieteni prietene (din cauza timiditatii)cu care sa ies sa ma plimb si la scoala mai am si probleme cu batausi de acest gen.
Nici nu stiu pe ce sa ma focalizez, pe timiditatea mea sau pe rezolvarea problemelor de natura violenta din clasa?
Chiar nu stiu...
Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Salut. Am citit atent ce ai postat, am iesit sa fumez 2 tigari ca sa ma gandesc exact cum sa-mi formulez raspunsul. Nu pot sa spun ca stiu prin ce treci. Nu am idee. Liceul pentru mine a fost aur curat, o perioada fantastica cap coada. Dar poate ca tocmai din acest motiv pot sa-ti dau sfaturi, pentru ca stiu cat de simplu e sa devii popular daca stii sa-ti pui in valoare calitatiile si mintea, pe care se vede clar ca o ai (si o si folosesti). Timiditatea e o conditie perfect vindecabila si faptul ca tu esti constient de problema ta e un pas spre aceasta ''vindecare''. Poate ca nu ar strica sa incerci ceva radical, si anume crearea unui alter-ego. Stii probabil foarte bine faptul ca un alter-ego e practic o alta personalitate care substituie/ transforma toate defectele in calitati. Cel mai simplu mod de a deveni rapid popular e acela de a organiza un chef calumea in care sa aduni oamenii populari, un chef calumea, despre care sa se vorbeasca si in care oamenii sa se simta bine. Poti incerca de asemenea sa intri in consiliul eleviilor liceului tau, sa obtii un post acolo. E simplu astfel sa cunosti multa lume repede. Nu cred ca vizita la psiholog e o masura neaparat necesara, dar ar putea ajuta daca tu simti asta. Incearca sa agati o tipa frumoasa din liceu, n-ar trebui sa fie prea greu. E si aceasta o solutie. Incepe insa prin a castiga éxteriorii'', oameni din afara clasei tale, va fi mai usor. E usor sa te imprietenesti cu lumea, fii sociabil si sigur pe tine. Incearca un look care sa prezinte siguranta, sarm si eleganta (de exemplu camasa, cravata, blugi, conversi, tricou sacou, camasa sacou blugi, etc). Fii prezent la evenimentele liceale, acolo ai sansa sa cunosti multa lume. Poti incerca o pauza de la liceu, de o saptamana, dupa care sa revii reinventat. Pare un scenariu de film poate dar am vazut chestia asta pe bune si iti spun ca e perfect realizabil. Nu trebuie sa fii violent cu nimeni, poti obtine altfel respectul celorlalti. Foloseste sarcasmul cu cei care te agreseaza verbal dar ai grija sa fie lume in jur, care sa sesizeze asta si care sa realizeze ca esti o stanca. Mental in primul rand. Pot sa te invat multe trucuri si sunt convins ca vor da roade. Daca vrei sa vorbim, ma gasesti.
id: oradeaheelchess

| Hevnoraak a răspuns:

Sincer parcă ma văd în oglindă citind asta.Și eu am trecut prin asta din gradinită până la liceu am reușit sa rezist aproape fară probleme sunt practic imun.Am vrut să-i tai gâtul la unul care mă deranja dar m-am oprit, nu puteam s-o fac asa aiurea nu merita să intru un atenția publicului.Mă crezi nu ma crezi latitudinea ta.Dar nu face ce am vrut eu să fac. Sfatul meu transferăte la alt liceu du-te la psiholog caută-ți o iubită.