| andrutzykazana a întrebat:

BUNA TPU as vrea si eu mesajul poeziei cantec sfant de St. O. Iosif in 7 randuri va rog imi trebuie urgent.saddau fundahappy

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Cantec sfant" de Stefan Octavian Iosif pezinta sentimente puternice de admiratie, inchinate doinei, specifaca poporului roman. Acesta o considera sfanta, deoarece i se adreseaza ca fiind un obiect crestinesc, superior lui, daruit de Dumnezeu pentru a rasplati munca "Celei mai iubite tari a Domnului". Eul liric vrea sa transmita aceste sentimente din generatie in generatie, ca sa nu fie uitata, aceasta fiind inca o dovada a iubirii ce i-o poarta nationalitatii sale.