| Byb2001 a întrebat:

Buna TPU, azi la liceu un coleg mi-a dat castile lui si au ramas la mine ca a uitat sa mi le ceara si are si mici probleme la cap dar nu asta e important. Ce ziceti sa fac sa le pastrez sau sa i le dau?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Mirae a răspuns:

Ce întrebare e asta? Normal că trebuie să i le dai înapoi, știi câte creioane și pixuri am pierdut eu din cauza oamenilor care nu le mai dau înapoi? Iar când le-am cerut, s-au prefăcut că nu știu nimic. Nu profita de faptul că a uitat să ți le ceară, după o să te urască dacă își dă seama că nu le-ai mai înapoiat. Ai spus că are și probleme la cap, nu profita de asta, e foarte urât să profiți de persoanele bolnave și dacă ți-a dat chiar și o gumă de șters, trebuie să o înapoiezi, nu e frumos să păstrezi lucrurile care nu-ți aparțin, indiferent de prețul lor

| Byb2001 explică (pentru Mirae):

Da maine i le duc inapoi ba chiar mi-a si multumit cand i-am zis ca i le duc maine ca a uitat de ele, I le dau ca si el mai imi ia cate o cafea tigare

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu colegul trebuia sa ti le ceara, tu sa le inapoizei, asa cum face orice om cu bun simt care imprumuta ceva.
daca nu le inapoiezi, risti sa te faca de ras, spunand altora ca esti smecher si nu vrei sa-i dai castile inapoi. Lucru de altfel foarte urat, care te va pune intr-o lumina proasta si ceilalti colegi te vor ocoli.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În nici un caz. I le dai înapoi, indiferent că are sau nu ceva la cap. Se numește furt.

| Byb2001 explică (pentru sadrian46):

Da maine i le dau

| sadrian46 a răspuns (pentru Byb2001):

Și cu scuze, că le-ai uitat la tine.

| Catrice a răspuns:

Mama ce realizare ca păstrezi niște căști la 30 lei...

| Fatamuntilor a răspuns:

CRED ca nici parintii tai nu vor sa ai un obiect care nu iti apartine!
Daca zici ca ti le-a dat ce te-a oprit sa nu le-ai dai inapoi?
Se considera furt daca pastrezi un obiect carenu iti apartine!

| VoidEternal a răspuns:

Bani de buzunar n-are? Vezi poate ii uita și pe aia la tine.
Din ăștia descurcăreți ca tine ajung și în politică.

| Anuskaa a răspuns:

De ce sa le pastrezi? Tu ai mici probleme la cap, daca vrei sa pastrezi.

| Byb2001 explică (pentru Anuskaa):

I le am dat