| DincoloDeGanduri a întrebat:

Buna TPU ce intelegeti voi prin depresie? Cum imi dau seama daca am? scuze categoria.(cred)

6 răspunsuri:
| LastWord a răspuns:

Suparare, nervi...cu alte cuvinte nu-i de bine :-s
Un sentiment pe care il avem cu totii cand trecem printr-o perioada mai dificila. sad

| Deny93 a răspuns:

Poi exista mai multe simptome ale depresiei:sentimente intruna de tristete, pierderea increderii in sine sau proasta parere despre sine, pierderea bucuriei in fata lucrurilor care altadata ar fi fost distractive si interesante,
pierderea sperantei si sentimente de neajutorare, sentimente inexplicabile de vinovatie,
Dificultati in comunicarea cu prieteni, dificultati in concentrare;
sper sa nu ai depresie.sh sper ca te-am ajutat cu intelegerea ta despre depresie.Bafta*

| simonna a răspuns:

Atunci cand ai depresie: nu ai pofat de mancare si automat slabesti foarte mult, nu ai chef de nimeni si de nimic, te izolezi de ceilalti, eu cam atatea simptome stiu, dar daca ai aceste simptome cel mai bine ar fi sa vorbesti cu parinti si fara nici o jena sa te duca la un psiholog e singurul care te poate ajuta sa rezolvi o astfel de problema. Un an nou fericit.

| DeEeA_2049 a răspuns:

Iti poti da seama ca esti deprimat daca:
-esti mereu intr-o dispozitie proasta
-razi greu
-scade sau creste apetitul
-dormi mai putin sau mai mult ca de obicei
In general, esti mai mereu trist si simti ca nu iti mai trebuie nimic si ca nimic nu te poate inveseli.
Ca sa scapi de ea:
-fa ceva ce iti face placere
-intalneste-te cu prietenii
-distreaza-te
-incearca sa iti dia seama ce te deprima... pot fi obiecte, persoane...incearca sa le ocolesti
Sper ca te-am ajutat :*
Succes:*

| xoxo06emox_3893 a răspuns:

Pai eu am 16 ani si eu chiar am cazut in depresie si icontinuare sunt depresiv eu sunt baiat ma cheama bogdan de curand mai murit iubita din cauza cancerului avea la fel 16 ani si inainte miau murit parinti iubita mea nu aveap pe nimeni ne aveam unul pe altu pentru ca si ei iau murit parinti bine ok suntem emogot si am iubit-o mai mult ca pe orce si a trecut doar 1 luna de la moartea ei sipana sa moara a ramas insarcinata si a avortat iar la 4 zile a murit deresia pentru mine nu pot explica in cuvinte iar eu acum am ramas si mut adica nu mai pot vb am avut un soc mare si tootul mi-a fost dat peste cap adio iubirea mea pace