| DubstepQueen a întrebat:

Eu am parul cret si mediu(si nu se aseaza deloc),si de aceea stau cu caiciula pe cap in clasa.Cea mai mare distractie a copiilor este sa-mi dea jos caciula si sa rada straight face.
Cand ma plang acasa, nimeni nu ma crede straight face. Mama zice:asta-i viata.Plangi degeaba.
Chiar nu le pasa nimanui, si sufar mult.In fiecare seara plang din cauza asta,si vreau sa treaca straight face.As vrea sa o conving pe mama sa ma lase sa-l dau cu placa macar o data, dar nu accepta.
Intrebarea este:Ce sa fac sa ma lase copiii in pace?
Si ar mai fi o intrebare : Cum o conving pe mama sa ma lase sa folosec place?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o problemă cu părinții care se informează prost și interzic lucruri normale copiilor lor.
Mi se pare de bun simț că, dacă nu îți place ceva la tine, să încerci să schimbi acel lucru, mai ales când vine vorba de aspect, care știm și noi cât contează în ziua de azi.
Poți ori să încerci să îi arăți cât e de dificil, să o rogi să se pună în locul tău. E părul tău, iar dacă știi să îl protejezi, nu se va arde decât după mult timp. Riști pe pielea ta, nu pe a ei.
Poate și mamei o să îi placă mai mult cum îți stă cu părul drept, ia să încercați.
Dacă nu și nu, încearcă să îți îndrepți cât de cât părul cu foehnul și cu peria. Îți iei părul pe perie, îl ții bine întins, și treci foehnul ca și când ar fi căpătul plăcii.
O altă variantă ar fi să te tunzi scurt, să îți lași părul lung și să suporți o vreme ori să îl ții prins.
Contează mult atitudinea ta față de colegi, cum știi să te impui și să le dai replica. Încearcă să nu le dai atenție, dar dacă tot se exagerează, fă-i cumva să regrete.

| AiEnma97 a răspuns:

Placile iti strica parul. Eu te sfatuiesc sa-ti scoti caciula de pe cap si sa le razi in fata ratatilor aia. Cand mai rad de tine, scutura-ti capul, zburleste-te si mai tare si razi, spunandu-le ca tu te simti bine in pielea ta si ca n-au viata daca nu stiu decat sa-si bata joc de altii. Aaa, si razi si tu de defectele lor. Sigur au si ei problemele lor: poate sunt grasi, au dinta strambi sau galbeni, poate sunt prosti, etc. Ideea e ca daca continui sa te ascunzi sub caciula, o sa vada ca ti-e rusine cu ce ai si o sa se ia si mai mult de tine. Arata-le ce poti! Mult noroc happy

| AlexandruAndreea a răspuns:

Nu folosi placa ca altfel o sa te usuci cu prosopul. Adica o sa devii cheala ca o sa iti arzi parul. Si arata colegilor ca-ti place parul asa, deci nu-ti mai pun caciula pe cap. E un inceput Crede-ma si eu pateam asa de la colegi si nu mai patesc. Multa bafta!