| Robibubble a întrebat:

Eu sunt cu un baiat de 5 luni. El este destul de rece in general cu oamenii, familia si implicit cu mine, eu trag mai mult in relatie. Recent am descoperit niste conversatii cu niste fete, insa nu m-a deranjat. Totodata, am gasit una in care vorbea cu receptionera de la el de la sala pe care am inteles ca toti baietii de acolo o considera draguta..Prietenul meu arata foarte bine fizic, face sport in fiecare zi si intr-un fel, de cand ne am cunoscut, m-a ajutat sa slabesc destul de mult, eu avand o problema cu greutatea, dar stiu ca nu este pe deplin implinit de cum arat eu..si stiu ca pentru el conteaza enorm fizicul. In conversatia pe care am gasit o fata respectiva ii spunea ca de abia asteapta sa il vada la sala, ii dadea mesaje cu neata si inimioare etc., iar el e nu ii scria primul insa raspundea intr-un fel.o facea pe fata sa creada ca are sanse.a stat cu ea la tigara dupa sala...ma rog. El mi-a zis ca eu sunt nebuna, ca ar trebui sa stiu in ce m-am bagat, ca el la cum arata e ceva normal sa fie apreciat si de alte fete si ca el acum culege laudele muncii lui si ca atunci cand fetele respective il cheama la ele refuza si spune ca are prietena.dar pana atunci nici nu pomeneste ceva de mine.mi-a zis ca nu are nicio intentie cu vreuna din fetele astea, ca le considera niste jucarii si ca doar ii place sa fie ridicat in slavi..sa i se spuna ca arata bine..si ca eu sunt de fapt the real deal, ca eu contez cu adevarat si ele sunt doar pentru ego ul lui.dar daca eu contez de ce nu da doi bani pe parerea mea? El imi stie rudele.iar eu nu ii cunosc niciuna.el sta la mine destul de mult, mergem impreuna la evenimentele din familia mea, dar el nu a zis nici macar o data sa mi prezinte vreo ruda..nu stiu ce sa cred. Voi ce parere aveti?

Răspuns Apreciat de Editori
| Freya1 a răspuns:

Tu, e clar ca te simti cumva inferioara fata de el ceea ce nu ar trebui sa se intample.El crede ca e miezul din paine doar pentru ca a tras un pic la sala, dar ar trebui sa stie ca nu doar asta conteaza in viata ci si creierul, bunul simt, conceptia, gandirea etc.
Daca tu ii permiti lui sa fie "apreciat" si laudat de altele si sa isi trimita reciproc inimioare doar pentru faptul ca el are doua patratele si cica asa trebuie sa isi haneasca orgoliul, scuza-ma da esti prostuta. Daca as fi in locul tau i-as cam da doua peste ego si daca m-ar enerva mai tare nu ar mai merge nici la sala, sau cel putin ar schimba-o.
Ori pui piciorul in prag, ori gaseste si tu unul cu care sa iti trimiti inimioare si sa conversezi, sa te laude si el sa vada.Doar asa isi va da seama ca si tu poti sa il inlocuiesti, ca si tu esti frumoasa si nu e el miezul din paine si unicul barbat si te poate pierde oricand.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Un barbat care consideră o femeie jucarie, le considera pe toate așa. Daca nu te deranjeaza sa fii doar o jucarie, e ok. Daca vrei sa fii tratata ca un om, trebuie sa iti gasesti o altă relatie

| HeillÓðinn a răspuns:

Demonstrează-ți superioritatea de câte ori e nevoie, într-un mod cât mai direct. Arata-i că tu ești femeie și ești Puternică, știind că nimic nu e frumos cu excepția omului, dar cea mai frumoasa este în mod evident femeia. Femeia este Stăpâna deasupra acestor discuții vulgare. Judecă-i firea dezechilibrata ce pune prea mult accent pe fizic (trebuie sa existe un echilibru) și spune-i că nici tu nu ești mulțumită de el de altfel. Respinge minciunile și iluziile și nu te încrede orbește în vorbele lui mincinoase pentru că poți cădea în plasa manipulării. Cultivă suspiciunea și vezi dragostea precum o hoață, gata să te tâlhărească. Ai curajul să pui întrebările potrivite, nu te sfii AI DREPTUL. Poate să nu fie mândru de strămoșii lui la fel cum este mândru de corpul lui de culturist însă acest lucru să nu te oprească din a-i pune întrebări.