| CrazYgirl_4233 a întrebat:

TPU! imi puteti zice si mie ce inseamna 8 martie traditiile si alea alea... funda::::::::

Răspuns Câştigător
| MaeRi a răspuns:

Pe 8 martie se sărbătoreşte Ziua Internaţională a Femeii. Prima zi s-a ţinut în 19 mai 1911 în Germania, Austria, Danemarca şi în alte cîteva ţări europene. Data a fost aleasă de femeile germane pentru că, la aceeaşi dată în 1848, regele Prusiei a trebuit să facă faţă unei revolte armate şi a promis că va face o serie de reforme, inclusiv introducerea votului pentru femei.
Deci 8 martie acum este in general ziua mamei si a femei.
Ce aduce nou este faptul ca sarbatorim femeia in toate rolurile ei. Baietii aduc flori colegelor sau prietenelor, iar barbatii nevestelor si mamei. Este o zi cu semnificatii imbogatite. Este o apreciere a femininului in viata unui barbat, desi a plecat ca o miscare sociala mai ales cu caracter feminist. Nu este o zi in care ni se indeplinesc dorintele, ci este o zi de recunoastere si de apreciere. La fel si copii fac martisoare,flori,felictirai pentru mamele lor, fiecare la randul lor, chiar si mamele copiilor dau cadouri mamelor lor.
Este o zi cu semnificatii imbogatite. Este o apreciere a femininului in viata unui barbat, desi a plecat ca o miscare sociala mai ales cu caracter feminist. Nu este o zi in care ni se indeplinesc dorintele, ci este o zi de recunoastere si de apreciere.
Este ziua in care barbatii isi rasfata sotia, iubita, prietena cea mai buna. Este momentul in care se inregistreaza cele mai mari vanzari la flori. Este clipa in care inlocuim orice lacrima de tristete cu una de emotie si de bucurie.Atunci ar trebui ca fiecare femeie sa se bucure de ceea ce este si sa se simta, chiar daca numai pentru o zi, regina printre regine.
O traditie spune ca trebuie sa ne alegem 3 zile intre 1 si 9 Martie care sa reprezinte "babele noastre". Vremea din ziua respectiva va reprezenta prosperitatea anului. De obicei acestea reprezentau previziuni pentru agricultura.

1 răspuns:
| Nicoleta a răspuns:

Traditia celebrarii femeii dateaza inca din vremea grecilor. Pe atunci, inclusiv maretii zei din Olimp aveau o zi in care sarbatoreau pe zeita Rhea, zeita-mama a tuturor, asociata deseori cu pamantul

Astfel, odata cu ei si pamantenii sarbatoreau femeia-mama, creatoarea tuturor fiintelor vii si simbol al renasterii perpetue. Astazi, ziua de 8 martie celebreaza femeia la toate varstele, zambetul, gingasia, generozitatea si daruirea ei

http://felicitari.ele.ro/Ziua-mamei-sau-ziua-femeii-_--a10824.html