| jhgdkjszf a întrebat:

Intrebare pentru cei care ati dat azi evaluarea nationala la limba romana ( a VIII-a).Ce parere aveti despre evaluarea la limba romana? grea sau usoara? ce ati scris la subiectul 1 ex 2, cel cu rolul semnului exclamarii in secventa " Asta-i! "? Sau la subiectul 2 ex 4, cel cu valoarea morfologica si functia sintactica pentru cuvintele " ma, cuvintelor, sa stiu? Ce nota credeti ca luati? :* DAU FUNDA deci vreau cat mai multe raspunsuri! Multumesc! happy :*

Răspuns Câştigător
| Alexandru_Alex_1997 a răspuns:

A fost destul de greu zic euhappy La subiectul 1 ex 2 am scris: Semnul exclamarii marcheaza sfarsitul unei propozitii enuntiateve. Si la subiectul 2 ex 4 la ma era pronume personal functie de complement direct, la cuvintelor am scris substantiv comun functie de atribut substantival gentitval, iar la sa stiu era verb predicativ functie de predicat verbal

1 răspuns:
| rogamingpc a răspuns:

Usoara. cred ca iau 9