| Anafjfj a întrebat:

Sunt o fată de 16 ani și port ochelari de 3 ani, adică port ochelari încă de la 13 ani.
Fiindcă ochelarii sunt cam incomozi, m-am gândit sa optez pentru lentile de contact.Am hotarat acest lucru și pentru faptul ca am dioptrii foarte mari (la ochiul stâng am 3, 25, iar la ochiul drept 2, 75).
Fiind începătoare cu lentilele, am și eu câteva întrebări despre acestea.
Vă rog să-mi răspundeți din propria experiența sau dacă aveți informații sigure despre ele.
1. Credeți ca am făcut cea mai potrivită alegere, alegând lentilele de contact și renunțând la ochelari?
2. Daca port lentile de contact mai am nevoie și de ochelari?
3. Lentilele de contact se țin pe ochi și noaptea? Sau cele de zi, seara, se dau jos și sunt lentile speciale pentru noapte?
4. Daca sunt începătoare credeți ca oftalmologul îmi va sugera lentile colorate?
5.Cand fac dus lentilele trebuie date jos?
6.Cand port lentile pot sa mă dau cu rimel sau fard? Daca da, când, înainte sau după ce am pus lentilele pe ochi?
Vă doresc o zi frumoasă!

Răspuns Apreciat de Editori
| Eireann a răspuns:

1. Trebuie sa tii seama de sfatul oftalmologului. Daca ai ochii mai uscati s-ar putea sa iti fie mai incomod cu lentile de contact, eu am mai mereu senzatia de 'nisip in ochi' si am mereu picaturi la mine. In plus trebuie sa inveti sa le pui si scoti, asta dureaza si cam trebuie sa renunti la unghii lungi pana te obisnuiesti. Sunt scumpe, le recomand pe cele de unica folosinta fiindca sunt mai igienice dar vin si cu un pret pe masura.
2. Da. Se recomanda sa nu porti lentile de contact mai mult de 12 ore, unii zic 8 ore. Tind sa cred ca vrei lentile de contact din motive estetice - absolut nimic gresit in asta. Eu port ochelari de la 8 ani deci am deja 20 de ani de "ochelarista" in palmares. E bine sa ai ochelari pentru cand stai acasa, acum cu lentile de plastic si 100 de rame sigur gasesti ceva care sa fie si comod. Eu port in mod normal ochelari zi de zi dar am si lentile de contact, le mai port daca ies in oras seara si la ocazii.
3. Nu. In mod normal le dai jos seara inainte sa te culci - vezi de ce ai nevoie si de ochelari. Sunt niste lentile speciale se numesc day& night care pot fi purtate o luna si ziua si noaptea si trebuie scoase doar o data pe saptamana sa fie curatste cu solutie speciala. Din nou, depinde de buget si de ochii tai - daca ai ochii mai uscati nu sunt potrivite pentru tine.
4. Oftalmologul nu recomanda lentile colorate din senin, decat daca le ceri tu sau vrea sa scoata mai multi bani de la tine.
5. Nu neaparat, doar daca in general iti intra multa apa in ochi. Nu am facut niciodata dus cu ele dar in general as zice ca e mai bine sa le scoti.
6. Da, dupa ce pui lentile. Rimel, fard, tus, eu le port cu gene fir cu fir desi e mult mai greu sa le pun si scot.

Per total eu zic ca depinde si de buget, sunt mult mai scumpe si pana te obisnuiesti dureaza si 30 de minute sa le pui in ochi. Uita-te pe YouTube ls tutoriale si mult succes.

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Noaptea îți dai ochelarii jos sau dormi cu ei la ochi? Cam așa e și în privința lentilelor de contact.
1. Nu toată lumea optează pentru lentilele de contact însă dacă tu te-ai săturat de ochelari cu siguranță vei fi mulțumită de alegerea făcută.
2. Dacă începi să porți lentilele de contact, te obișnuiești cu ele și cu senzația de corp străin în ochi și nu apare nici o problemă (cum ar fi vreo iritație) nu va mai trebui să porți și ochelari.
3. Se recomandă să se dea jos înainte de culcare altfel există un risc mare de inflamație corneană și chiar îți poți deteriora corneea.
4. Asta îți va spune oftalmologul.
5. Categoric da! În momentul în care ești purtătoare de lentile de contact trebuie să fii conștientă că trebuie să eviți contactul lentilelor cu orice sursă de apă ( robinet, cadă, duș, piscină, apa mării sau lacuri).
Deci trebuie să dai jos lentilele când faci duș.
6. Poți să te machiezi cum o făceai de obicei, poți să te dai cu fard, rimel etc, cu condiția să nu îți intre nimic în ochi.
Atâta timp cât te ții de igiena corespunzătoare în privința purtării lentilelor nu contează dacă îți pui lentilele înainte de aplicarea machiajului sau după.

https://www.lentilecontact.ro/......de-contact

| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Ochelarist de vreo 35 de ani aici. Nu mi-as baga mizeriile alea in ochi nici sa ma tai. Plus ca mi se par a dracului de scumpe prin comparatie cu ochelarii.
2. Logic ca nu. Eventual sa ai niste ochelari ca sa mai iei daca te trezesti noaptea sa mergi la baie sau sa bei un pahar de apa si sa nu dai cu capul de pereti. Bine, vorba vine ca ai dioptrii mari. Am o amica care are -8. Lentile de contact. Si ochelari pentru cazul de mai sus.
3. Daca le uiti noaptea poti sa patesti chestii EXTREM de nasoale. Deci inca un plus pentru ochelari. Cam greu sa ii uiti pe nas cand te bagi la somn...
4. Asta chiar nu am habar sa iti zic...
5. Nu, ar fi culmea. Sau poate are Andreeush dreptate, caz in care ai aici INCA un motiv sa le dai dracului de lentile de contact.
6. Nu vad de ce nu.