| Prankster6 a întrebat:

trebuie sa scriu o scrisoare ceva pentru diriga. ea e profa de romana. imi puteti da pls ceva citate ce as putea sa le adresez unei profesoare?
funda!

Răspuns Câştigător
| ΞJustΞмэΞ a răspuns:

"Se stie că un profesor bun e cel care te face ca lucrurile mai grele sa ti se para usoare." Grigore Moisil

Un bun profesor are această grija statornica: îi învata pe discipoli să se lipseasca de el." André Gide

Daca un om nu simte poezia fizic, atunci nu simte poezia deloc. E mai bine să se facă profesor sau critic." Jorge Luis Borges

"Experienta: cel mai brutal dintre profesori. Dar, Doamne, cum te invata?" Clive Staples Louise

"Scrisul corect e paine profesorilor de limba romana" asta i-am scris-o profei mele de lb romana si i-a placut laughing

A filosofa inseamna a incerca sa raspunzi cu mijloace supermature la intrebari pe care si le pun copii. – Lucian Blaga

Un simbol isi are evidenta sa. Un simbol care are nevoie de argumente nu e valabil. – Lucian Blaga
Filosofice sunt acele gandiri care intemeiaza oameni. – Lucian Blaga
Orice filosofie morala nu este altceva decat o slujitoare a religiei. – Francis Bacon
Putina filosofie duce sufletul la ateism, dar aprofundarea filosofiei il duce spre religie. – Francis Bacon

Sper ca te-am putut ajuta si spor la scrierea scrisorii!winking