| Beaufericire a întrebat:

Voi de ce credeti ca se fac diferentele astea dintre tigani si romani? Mama mea este tiganca, dar este alba iar eu sunt jumate jumate.Majoritatea zis ca tiganii fura,violeaza, omoara si sunf saraci. Exista foarte multi romani care au o situatie, aia 7 violatori nu erau tigani sau mai era un roman care si-a omorat sotia.Si unii romani sunt foarte reci adica nu se ajuta sunt zgartici si aceste cazuri le am la mine in clasa si stiu foarte bine ca este adevarat.Pe mine daca ma intreaba cineva le spun ca sunt TIGANCA nu le spun ca sunt jumate jumate, si unele colege nu stiu ca sunt jumate jumate fiind alba si rad de ceilalti tigani din clasa, dar eu le dau mereu peste nas.Scuze pentru categorie

1 răspuns:
| 熊Panda熊 a răspuns:

Nu se poate ca toti oamenii unei etnii sa fie la fel. Indiferent ca oamenii apartin poporului roman, grec, englez, evreiesc, tiganesc, etc., mereu vor exista in acel popor si oameni buni si oameni rai.
Sa fi tigan si sa "ciordesti " nu e o regula. Exista si rromi de omenie. Rromi si-au facut o reputatie cam proasta fiindca o mare parte dintre ei cam fura, cersesc, fac vraji, etc. dar asta nu inseamna ca toti sunt cersetori si vrajitori.
Si poporul roman e cam hulit in strainatate, fiindca sunt foarte mediatizate crimele facute de romani in Spania si Italia mai ales, dar asta nu inseamna ca toti romanii sunt violatori, hoti, nespalati, sau ca aceia mediatizati.
Eu de exemplu cunosc un rrom care e excelent la teologie. Si cazuri de rromi buni mai sunt.
Nu conteaza ce etnie ai, atata timp cat esti "om de omenie".
Cat despre colegii tai, adolescentii zic multe, si uneori nu prea gandesc inainte de a vorbi, asa-s si unii colegi de-ai mei.