| ilegale a întrebat:

Va rog ajutati-ma. Cum calculez latura si apotema unui triunghi echilateral inscris intr-un cerc cu raza de 8 cm? big grin

2 răspunsuri:
| Bliss_2955 a răspuns:

Latura unui triunghi echilateral inscris intr'un cerc se calculeaza prin formula l=R radical din 3, unde R este raza, deci latura triunghiului tau e egala cu 8 radical din 3. Apotema are si ea o forumul- R/2, deci apotema triunghiului tau e egala cu 8/2 adica 4. Poti afla si aria triunghiului tau care e egala cu 3Rpatrat radical din 3/4 adica 192radical din3/4 si iti da 48 radical din3! Sper ca te'am ajutat! big grin

| Slamnoiu_Gabriel_1993 a răspuns (pentru Bliss_2955):

Dai funda ca a raspuns bine!