| DanielBadBoy a întrebat:

Va rog ajutor urgent! Am nevoie de descrierea personajului Huckleberry Finn. Portret moral...

1 răspuns:
| danielle987 a răspuns:

Ark Twain (pe numele sau real Samuel Langhorne Clemens) s-a nascut la frontiera Missouri şi-a petrecut copilăria aici. El a fost forţat să renunţe la şcoală la vârsta de 12 ani, în scopul de a câştiga traiul. El a scris primul său articol la 15, şi povestea lui a fost primul scurt publicată pe când era 16. În 1857 a început în jos Mississippi spre New Orleans ca un pilot Steamboat ucenic. Oameni pe care ia întâlnit şi scene el vizualizat pe parcursul acestor patru ani, pe personaje Mississippi mobilate si situatii pentru scrierile sale de mai târziu.
Primul său succes literar exploata a fost o poveste scurta: Sărbătorit Jumping Frog de Calaveras County, care l-au adus atenţia naţională.
Aventurile lui Huckleberry Finn, o continuare la Tom Sawyer în venă picaresc din urmă, fiind un portret realist Keener de caracter regional şi experienţă de frontieră de pe Mississippi.
Este povestea unui zbor jos Mississippi a unui băiat alb (Huck) şi a unui sclav fugar (Jim). Într-adevăr uimitor este varietatea de farsă şi caracterul său.
Aventurile lui Huckleberry Finn este una dintre capodopera suprem al literaturii americane - o lucrare care se întinde dincolo de limitele de timp şi atinge ceea ce este cel mai uman în cititorii de orice varsta sau ţară.
Caracterul Huck este atât de sensibil punct de vedere moral ca el trebuie să parcurgă o testare morală şi de dezvoltare. Huck şi devine un personaj eroic atunci când, îndemnat pe de afecţiune, se debarasează codul moral el a fost întotdeauna luate pentru a acordat şi rezolvă pentru a ajuta Jim în fuga din robie. Intensitatea luptei sale asupra actului sugerează modul în care el este implicat profund în societatea pe care el respinge.
Huck înţelege prin "dreapta" pentru o negrilor să fie un sclav, dacă un negru fuge, fiecare om alb are datoria să-l oprească şi să ia înapoi la stăpânul său să fie pedepsiţi. Prin "greşit", Huck înseamnă ajutat un negru să scape de sclavie. Tema fragment reprezintă lupta interioara Huck, între prejudecăţile lui şi expresia lui hu \ nural.
"Punct de vedere", în acest roman este destul de diferită de cea din "Aventurile lui Alice în Ţara Minunilor". Aici naratorul este personajul major (aceasta se numeşte narativă 1st person).
În strânsă legătură cu "punctul de vedere", în acest roman este stilul său foarte original. Mark Twain a creat o limbă literară, care a fost destul de nou în literatura americană din acea perioadă: utilizarea în proză a discursului american autentic colocvial. funda?; o3:X