| Tamyna a întrebat:

Buna va rog dati. mi si mie un link unde pot gasi comentariul poeziei "dimineata de vasile alecsandri" funda(eu am cautat da' nu am gasit c mi-a trebuit /poate voi ma puteti ajuta)

1 răspuns:
| BeAtriceN a răspuns:

O poti comenta singura.Nu este greu deloc.
Eu o sa iti dau o serie de intrebari la care tu trebuie sa raspunzi si e aproape gata comentariul.

In primul rand comentariul il incepi cu definitia operei lirice(Opera scrisa de... apartinde genului liric deoarece sentimentele si gandurile suntr tramsmise in mod direct, poetul/a apeland la un limbaj figurat transpus prin fiduri de stil). Apoi raspunzi la intrebari :
1)Ce tema are poezia?
2)Ce motive?[de bucurie ca a venit toamna...etc]
3)Ce descrie poetul in fiecare strofa?
4)Ce imagini artisitice sunt folosite?
5)Ce figuri de stil?
6)Ce elemente de prozodie?
7)Explicatia titlului[pe scurt, mai mult legatura intre titlu si poezie(poti incepe cu ideea ca in poezie este descris anotimpul toamna intr'un mod artisitic)]
Spor la treaba!
Daca o sa foloseti modelul, o sa faci mult mai bine decat sa copiezi de pe net', plus ca aduni experienta!

Sper sa iti fie de folos:*!