| OlyaNICOLAEV a întrebat:

vreau sa invat de psiholog..va rog,ajutati-ma cu ceva! Trimiteti ceva de citit, sau, ce trebuie sa stiu despre aceasta profesie and more :* Dau funda

2 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! happy
Nu stiu ce ti-as putea trimite.Trebuie sa iti cumperi tu carti de psihologie de la librarie, sau sa imprumuti de la biblioteca din orasul tau, sau sa cauti carti si articole pe internet.O alta varianta ar fi sa te inscrii la Facultatea de Psihologie.Te poti documenta destul de mult si pe cont propriu daca doresti.Bafta! happy

| diaac a răspuns:

Psihologia este un domeniu mult mai vast decat pare la prima vedere. Poate as gasi sa iti trimit ceva sau daca nu macar o recomandare sigur as gasi sa iti spun, dar important e ce anume din psihologie te intereseaza. Mai bine te-ai duce la o librarie tu personal, la sectia de psihologie si sa rasfoiesti cartile, sa vezi cam ce fel de subiecte sunt abordate si ce te intereseaza mai mult. Daca nu ai cunostinte de psihologie deloc sau ai foarte putine, ti-as recomanda sa incepi cu o lectura introductiva sau carti de psihologie practica, despre teme de zi cu zi cum ar fi comunicarea, relatiile cu ceilalti etc. Daca tu vrei chiar sa devii psiholog, trebuie sa urmezi facultatea de psihologie si apoi masterat si / sau formare profesionala in domeniul ales. Sau ai putea participa la ateliere de dezvoltare personala, sa vezi si un pic de psihologie in actiune, daca vrei - desi dezvoltarea personala este numai un aspect dintre multe fatete posibile din psihologie.