| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua.
Am 16 ani iar iubitul meu 20.
Suntem împreună de aproape 3 ani și vrem să ne mutăm împreună (din următoarele motive).
El mă ajută foarte mult și îmi este aproape mereu.
M-a ajutat cu bani când am avut nevoie deoarece părinții mei(mama în principal) îmi spuneau să îi cer lui pentru diverse nevoi (haine, mâncare etc) ca și cum aș fi măritată cu el, dar când este vorba să merg cu el undeva îmi spune "dar ești măritată cu el cumva"?
Motivul pentru care vreau să plec de acasă este viața grea pe care o duc cu părinții mei, bunica și sora mea.
Am tată vitreg cu care nu mă înțeleg.
L-am surprins de câteva ori cum se uita la mine când eram dezbrăcată iar atunci când stau lângă el mă pipăie și mă ciupește, mi-e frică să stau cu el singură(când i-am spus mamei a spus că nu mă crede că spun prostii pentru că vreau atenție și că o să discute cu el. Până la urmă tot eu am ajuns să îmi cer scuze ca să evit cearta și discuțiile de prost gust).
Familia mea nu mă suportă sub nicio formă în mare pentru că se face diferență între mine și sora mea.
Ea a fost foarte răsfățată și eu am fost mai independentă (le spuneam în față ce gândeam și evident îi deranja adevărul).
Toți mă înjură foarte rău, mă jignesc foarte rău și mă amenință că mă vor da afară din casă mai apoi urmând să-mi spună că dacă fug de acasă și ei mă găsesc ne vor da foc mie și iubitului meu.
Mama mi-a spus de nenumărate ori să plec din curtea ei că ei nu suportă astfel de comportamente dar tot ea i-a spus tatălui meu vitreg că eu am spus că plec de acasă (rezultă altă ceartă cu ei).
Părinții iubitului meu știu situația mea și sunt absolut de acord să locuiesc acolo.
Am început clasa a 10a și intenționez să o termin ceea ce înseamnă că aș pleca de acasă la aproape 17 ani (termin școala în iunie iar ziua mea este în august) dar pot aștepta și vârsta de 17 ani, nu mor încă 2 luni (doar am suportat asta 17 ani).
Nu vreau să continui școala din 2 motive:
1. Ceea ce vrea să fac mai departe nu necesită școală (și este legal).
2. Când împlinesc 18 ani intenționez să plec cu iubitul meu în străinătate să facem bani ca să ne luăm o casă a noastră (tot pe cale legală).
Avem gânduri foarte serioase de viitor și ne iubim foarte mult.
Nu am nevoie de răspunsuri de genul "ce vei face dacă el te va părăsi" sau "e normal să gândești așa la vârsta asta pentru că ai o capacitate restrânsă de exercițiu" sau "îți distrugi copilăria"(credeți-mă decât cu o astfel de copilărie mai bine spăl WC-uri prin străinătate și îmi aranjez viața).
Sunt foarte matură pentru vârsta mea (oricine mă cunoaște poate confirma asta) datorită chiar acestor situații prin care am trecut cu ei.
Sunt conștientă că cer sfatul unor necunoscuți dar am nevoie doar de răspunsuri strict la ceea ce întreb:
Din punct de vedere legal prietenul meu poate păți ceva eu fiind minoră?
Poliția mă poate lua cu forța acasă?
Dacă poliția va veni la noi din această cauză (trimiși de părinții mei) ce se va întâmpla?
Vă rog am nevoie strict de răspunsuri la întrebările mele poate și alte sfaturi dar fără ceea ce am menționat mai sus.
Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Legal nu poti dar poti sa ii spui mamei tale (care e o denaturata) ca daca nu te lasa sa pleci de acasa, te duci la protectia copilului si la politie si il reclami pe tatal tau vitreg de hartuire sexuala iar pe mama ta ca i-a luat partea. Macar asa poate se sperie. Nu e posibil ca mama ta sa nu te creada ca ala s-a dat la tine, chiar in halul asta de nepasatoare sa fie?
Iar iubitul tau sper ca are si el un serviciu pentru ca aici nu mai e vorba doar sa iti dea bani de buzunar ci trebuie sa te intretina. Dar oricum banuiesc ca o sa mergi si tu la munca daca tot renunti la scoala ca sa stai acasa nu ar avea rost. Iar in strainatate nu poti merge pana la 18 ani pentru ca ai nevoie de acordul parintilor

| anonim_4396 explică (pentru Furnicuta000):

Ideea asta era să plec la el să mă angajez până la vârsta de 18 ani când pot pleca în străinătate dar pentru mine este important să nu pățească el ceva dacă recurg la fuga de acasă
Cât despre mine pot să ajung și la stat chiar nu mă interesează oriunde ar fi mai bine decât aici
O fostă colegă și bună prietenă a fugit de acasă la vârsta de 14 ani(sau 13 nu știu sigur) Părinții au chemat poliția dar înafară de a mă suna pe mine în toiul nopții (fiind foarte bune prietene pe atunci părinții ei știau că ea îmi spunea orice și se gândeau că poate știu ce s-a întâmplat). Au găsit-o dar nu a pățit nimeni nimic nici persoana la care a stat nici cea care a ajutat-o să fugă de acasă. De aceea m-am gândit că poate am o șansă

| Furnicuta000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii cum e legea in Romania, de multe ori nu se aplica. Iar tinand cont ca la 16 ani ai discernamant si multe fete se casatoresc si au si copii la 16 ani, ai sanse mari sa se intample ce s-a intamplat cu prietena ta. Mai ales daca stai la tara sau intr-un oras mic

| anonim_4396 explică (pentru Furnicuta000):

Da, stau la țară (unde poliția se droghează cu drogagii satului)de aceea m-am gândit că nu prea are ce să-mi facă nici nu cred că i-ar interesa

20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, esti inca minora si pana la 18 ani, esti sub tutela parinteasca, neputand sa pleci de acasa fara consimtamantul scris al parintilor.
El este major si poate fii acuzat de: seducere, corupere si intertinere de raporturi sexuale cu o minora. Pedeapsa fiind inchisoare, de la 3 la 10 ani.

Da, Politia te poate lua cu forta de la iubitul tau.
Daca refuzi sa te intorci acasa, poti fii trimisa in Casele de copii (orfelinat), unde vei sta pana la 18 ani, cand esti libera sa faci ce doresti.

Sfatul meu este, sa mai rabzi 2 ani de zile, sa-ti termini liceul, fiindca ai timp o viata intreaga, sa te muti cu iubitul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din punct de vedere legal prietenul meu poate păți ceva eu fiind minoră?
Aici este mai complicat de răspuns. Dacă nu știu exact, mai bine nu răspund, să nu te încurc. Se aplică legea, dar cineva trebuie să îl acuze pe el de încălcarea legii, și nu știu cine o va face, părinții tăi, sau din oficiu, poliția. La 16 ani, dar mai bine la 17 legea e mai nuanțată legat de ce ai voie sau nu să faci, și de acuzația care i se poate aduce lui. Astfel referitor la acest aspect, este preferabil să aștepți să ai 17 ani. Și chiar și atunci să ceri sfatul unui avocat.
Poliția mă poate lua cu forța acasă?
Nu, dacă ai deja 16 ani, mai bine 17, poliția nu te poate aresta să te ducă acasă cu forța. Te invită la poliție să dai o declarație. Din această declarație, dacă rezultă că ai suferit rele tratamente din partea familiei, te poate obliga însă să te ducă într-un centru de plasament pentru minori, după ce un judecător decide că îi decade din drepturi pe părinții tăi. O procedură complicată, iar dacă nu ai martori și dovezi, judecătorul nu poate lua o decizie, și mai trece timp și ajungi la 18 ani.
Dacă poliția va veni la noi din această cauză (trimiși de părinții mei) ce se va întâmpla?
Poliția dacă ai deja 17 ani nu poate aplica forța să te aresteze și să te ducă acasă, doar dacă sunt tâmpiți, ceea ce se mai întâmplă.
De ce? Ei necunoscând motivul exact al plecării dtale de acasă ( rele tratamente), se implică cu legea și îți calcă ție drepturlle de minor, și apoi îi poți tu da în judecată.
Astfel, reacția lor va depinde de experiența profesională a polițistilui, de modul în care au formulat plângerea părinții tăi, de multe. Dar, așa mi se pare mie, că în cazul unei plecări voluntare de acasă la 17 ani, ei nu au voie să te oblige legal să te întorci acasă. Asta și din simplul motiv că acasă nu poți sta arestată. Ei te-au adus, tu a doua zi pleci înapoi. Nu are sens. Te vor invita la poliție, vei fi invitată să dai o declarație, se va întocmi un proces verbal va fi inaintat la Protecția copilului, aceasta va merge la familia ta acasă, va veni la tine acasă să discute și undeva la nivelul tribunalului se va lua o decizie.
Astfel, cel mai periculos aspect acum mi se pare comporta

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Mulțumesc din suflet mi-ați fost de mare ajutor voi sta să analizez situația și mă voi gândi la ceea ce trebuie să fac și mai ales la ceea ce este mai bine pentru mine (am încercat să-mi iau viața dar mi-am dat seama că nu are rost să mă bag în pământ singură pentru că așa vor ei acum mă gândesc la mine dar mă interesează și să nu pățească iubitul meu ceva)
Voi aștepta măcar vârsta de 17 ani
Mulțumesc mult happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mihai 69 a catalogat răspunsul meu ca eronat.
Nu mi-am bazat răspunsul numai pe litera legii, ci pe cazuri reale similare pe care le-am cunoscut și în care am fost implicat ca consultant.

| mihai69 a răspuns:

1. Nu;
2. Da;
3. O să ia ceva declarații și pe tine cu ei;
4. De ce nu te măriți cu el legal? atunci nu mai are nimeni nimic de zis. Poți deja s-o faci dacă ai peste 16 ani. E drept, va fi nevoie de acordul părinților:
====
Noul Cod civil:
"ART.272. Varsta matrimoniala
(1) Casatoria se poate incheia daca viitorii soti au implinit varsta de 18 ani.
(2) Pentru motive temeinice, minorul care a implinit varsta de 16 ani se poate casatori in temeiul unui aviz medical, cu incuviintarea parintilor sai sau, dupa caz, a tutorelui si cu autorizarea instantei de tutela in a carei circumscriptie minorul isi are domiciliul. In cazul in care unul dintre parinti refuza sa incuviinteze casatoria, instanta de tutela hotaraste si asupra acestei divergente, avand in vedere interesul superior al copilului.
(3) Daca unul dintre parinti este decedat sau se afla in imposibilitate de a-si manifesta vointa, incuviintarea celuilalt parinte este suficienta.
(4) De asemenea, in conditiile art. 398, este suficienta incuviintarea parintelui care exercita autoritatea parinteasca.
(5) Daca nu exista nici parinti, nici tutore care sa poata incuviinta casatoria, este necesara incuviintarea persoanei sau a autoritatii care a fost abilitata sa exercite drepturile parintesti."
====
PS apropo de răspunsul pe care l-ai ales „cel mai bun": dacă ești căsătorită, poți ieși din țară chiar dacă nu ai 18 ani.

| Andreeush a răspuns:

Atâta timp cât nu ești majoră părinții tăi pot să te ia acasă iar iubitul tău ar putea avea probleme cu poliția.
Sfatul meu ar fi să mai ai răbdare până faci 18 ani și după aia poți să faci ce vrei.
Cât despre școală ar fi bine să termini liceul, nu renunța.

| Donsavas a răspuns:

Te poti căsători cu iubitul tău dacă părinții tăi sunt de acord si atunci el va avea grija si va răspunde de tine.

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Oricum nu aveam în plan să mă căsătoresc acum happy
Mă interesează doar să pot pleca fără probleme.

| danutzu96 a răspuns:

O sa iti raspund ce pot face parintii tai legal.
Parintii tai sunt si tutorii tai legali, tu fiind minora. Parintii tai te pot lua oricand de la ala de acasa
chiar daca tu te impotrivesti (stiu un caz de genul asta). Iar de prientenul tau e discutabil.

| anonim_4396 explică (pentru danutzu96):

Chiar dacă eu declar la poliție toate situațiile prin care am trecut (cele enumerate mai sus)?
Dacă fac acest lucru risc să ajung la stat?

| anonim_4396 explică (pentru danutzu96):

Menționez și faptul că mama mea a spus că dacă fac cumva acest pas (să fug de acasă) eu în curtea lor nu mai am ce căuta
Dar mi-e teamă la un moment de panică să nu cheme poliția să fiu adusă acasă cu forța și abia atunci ar începe adevăratul calvar pentru mine.

| danutzu96 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmm ma indoiesc ca o sa ajungi in centru de plasament. Dar daca se dovedeste ce ai spus atunci parintii tai pot avea probleme mari.

| danutzu96 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multi parinti spun asta la nervi... Persoana cu care ar trebui sa stai serios de vorba este mama ta. Incearca sa ii spui frumos ce se intampla, cu calm si poate intelege.

| anonim_4396 explică (pentru danutzu96):

Am încercat să discut cu ei dar tot timpul mă lovesc de răspunsul "suntem părinții tăi și putem să îți spunem sau să îți facem orice" sau "dar când ai devenit dragă așa sensibilă de nu ți se mai poate spune nimic"
De aceea am ales să recurg la acest gest dar nu o puteam face fără niște sfaturi.

| danutzu96 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau atunci daca nu ai cu cine diacuta... La tara stiu mumulte cazuri de fete maritate de la 15 16 ani si politia o durea in cot. Problema insa ramane cazul in care parintii tai fac galagie la politie si aia sunt obligati sa vina sa te ia. Iar, riscul de a se intampla asta tu il evaluezi cel mai bine.

| anonim_4396 explică (pentru danutzu96):

O să mai stau să analizez situația din prezent și situația care poate degenera
În timpul ăsta oricum o sat ajung la 17 ani poate și aproape de 18 și nu va mai fi o problemă
Mulțumesc pentru ajutor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vă mulțumesc pentru răspunsuri, înțelegere și răbdarea de a citi problema mea și de a îmi da sfaturi. Mă voi gândi foarte serios și poate este timpul să port o discuție cu mama mea poate se va schimba ceva. Vă mulțumesc din suflet!