| Myymyy a întrebat:

Ok deci sa incep cu inceputul am un iubit de 10 luni care este foarte foarte gelos si fratele meu a plecat in alta tara acum 2 saptamani a trebuit sa fac un cont de Facebook pentru ca il stersesem pe cel care l am avut din cauza iubitului meu ca nu suporta sa am facebook.Am facut contul totul bine si frumos pana cand i-am dat un mesaj fratelui meu in care i-am spus ca nu pot da de iubitul meu si daca poate sa-i de a el mesaj pentru ca ma certasem cu el.(ei au fost colegi de munca cand era in tara si se intelegeau bine). Dupa aceea fratele meu mi-a spus ca sa-l las in ca pace ca e destul de mare si sa am grija cu el si ca il si bate daca se comporta urat cu mine. Iubitul meu a doua zi a vazut mesajele si s-a suparat si nu mi-a mai raspuns toata ziua pana pe la 2 dimineata cand a vrut sa vorbeasca cu fratele meu despre asta si a tot insistat si fratele meu l a injurat prin mesaje destul de urat. Dupa aceea am fost la el acasa in dimineata asta exact dupa cearta si m-a pus sa aleg ori el ori familia mea. Daca il alegeam pe el trebuia sa ma mut la el si am aproape 19 ani si nu am terminat liceul si mama nu m-ar fi lasat niciodata sa fac asta ea vrea sa termin liceul sa merg la facultate si el nu vrea asta. vrea sa termin scoala si sa ma angajez. Ce sa fac? E o situatie dificila...

19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tie iti place ca iubitul tau sa te trateze ca pe un animal, mai rau ca pe un caine? Daca da, muta-te cu el.
Daca vrei sa fii respectata, sa poti decide toata viata daca ai sau nu cont pe retele de socializare, cand pleci si cu cine, cand te intorci, cu cine vorbesti, ca orice om normal, atunci cauta-ti un iubit normal la cap. Gelozia nu are ce cauta intr-o relatie, inseamna doar lipsa de respect (el crede ca esti usuratica si ca trebuie sa te pazeasca fiindca altfel tu te-ai culca cu toti). Nici o femeie nu ar trebui umilita in halul asta

| Ririru a răspuns:

Buna,

Povestea imi pare rupta dintr-un sat, paraseste-l si vezi-ti de copilaria ta! Orice frate gandeste astfel pentru sora lui!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Situatia e extrem de simpla. Ii dai papucii si iti vezi de tineretea ta, fara rahaturi de genul iti stergi Facebook ul ca asa am eu chef, fara rahturi de genul alege dintre mine si familie, fara rahaturi de genul fii sclava mea si lasa scoala.

| Freya1 a răspuns:

Imi pare rau ca nu este fratele tau acasa sa ii umfle coastele.
Baiatul asta are atatea probleme incat tu nici nu mai trebuie sa cauti soluti.Este atat de gelos incat nu poti sa ai un site de socializare si cred ca daca nu trebuia sa vorbesti cu el iti interzicea si telefonul, accesul total la internet si probabil iti confisca si cutia postala si punea grati la geam sa nu se puna nici posibili porumbei voiajori.Nu este noraml si nici drept iar tu trebuia sa fi fata desteapta si sa ii spui lui ca daca ai vrea sa il inseli l-ai insela cu el de mana...
Alta problema e ca se supara din orce.Nu stiu de ce trebuie sa ii cauti tu in coarne ca unui copil mic.Se supara aiurea, da-l naibi ca ii trece nu ai cum sa fi perfecta si sigur nici el nu este.
Alta chestie e ca nu vrea sa isi asume responsabilitatea si vrea sa fie totul ca el. Posibil sa fie atat de narcistist incat sa se considere perfect si toata lumea sa il adore iar daca nu se intampla asta renunta la tot.Trebuie sa ii explici ca nu pot sa fie toate cum vrea el si nici sa iti interzica tie sa alegi intre familie si el. Daca el chiar te iubea accepta situatia sau fix din cotra te lasa libera sa fi fericita.Deocamdata nu iti pune el in farfurie, nu te imbraca si nu traiesti din podul maicasi ca sa iti comande viitorul.

| johnnny123 a răspuns:

Nu este absolut deloc o situație dificilă, decât dacă vrei tu să o transformi într-o situație dificilă.

Soluția este simplă:

Un om care-ți cere să-ți amanetezi viitorul pentru a rămâne cu el, nu merită efortul. Este un semnal foarte puternic că nu este genul de om cu care vrei să-ți petreci restul vieții.

Dă-i papucii și vezi-ți de studii și de viață. Ai 19 ani și ai tot timpul să-ți găsești un partener mai bun. Partener poți să-ți găsești și la 20 de ani, și la 25, și la 35. Dacă abandonezi însă studiile, aproape garantat nu le vei mai relua vreodată.

| RoCkKiD a răspuns:

Ai de ales intre a il parasi acum sau a o lua pe cocoasa "la propriu" o parte din viata pana cand divortati/te da afara din casa.

Mie imi pare destul de simpla situatia.

| siriusblack98 a răspuns:

Dar l-ai gasit nu gluma laughing Ai stat mult sa cauti asa un ''print'' permisiv si atent la nevoile si spatiul tau personal? Ma fetelor, ce o fi ma in capul vostru? Va meritati soarta ca stati cu asa animale.Nici nu aveti dreptul sa va plangeti ca pana la urma tot voi ii alegeti numai pe aia ''buni''. Daca ramai cu el realizezi cata bataie o sa ajungi sa mananci nu? Vrea sa rupi legatura cu familia ta, sa depinzi numai si numai de el ca sa iti poata face reprosuri de tot felul cand nu-i convine ceva si sa fii practic animalul sau de companie.Chiar m-am enervat numai citind intrebarea.

| GoldenZenith a răspuns:

Nu e dificilă deloc. Omul e un jeg care îți cere să renunți la tine pentru el. Nu face asta nici moartă. Lasă-l și pune mâna și fă-ți un viitor, că toată lumea se poate îndrăgosti nebunește in ziua de azi, dar nu oricine poate fi stabil dpdv profesional.

| ziftode a răspuns:

Toti ti-au spus sa ii dai papucii...
gandeste-te asa: iti place cand e gelos si ai certuri din cauza asta?
daca nu, atunci nu merita sa iti strici viata, chiar daca il iubesti acum, la un moment dat o sa te saturi pentru ca o obsesie din asta IMBECILA se auto-perpetueaza si nu dispare, si atunci s-ar putea sa nu mai fii asa de tanara si oricum sa iti fie mult mai greu sa iti schimbi viata

| BuLaNNNeL a răspuns:

Continui studiile. Băieți sunt o grămadă, daca era băiat calumea nu te punea sa faci alegeri din astea ca nu esti nevastă-sa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să-l bată fratele tău mi se pare cea mai bună soluție.

| Mandreiv a răspuns:

Scoala si familia pe primul loc, chiar te gandesti sa stai langa un astfel de om toata viata sau sa iti abandonezi famila pentru el?

| dfsugiopdfiudygh a răspuns:

Iubitul tău este imatur și mă îndoiesc de iubirea lui față de tine. Un om normal nu o să-ți ceară niciodată să alegi între el și familie. Apoi, mi se pare aiurea gândirea lui, să nu ai Facebook, să nu faci facultate etc. Ce e asta? Zic să te mai gândești, să nu-ți pierzi timpul cu el.
Sfatul meu este să stai acasă și să-ți vezi de școală și familie, că din câte înțeleg, nu prea te merită băiatul ăsta.

| Marian9978 a răspuns:

Din ce ai povestit am înțeles că el nu te iubeste ci crede că esti un obiect doar al lui, nici măcar binele nu ti-l vrea, nu te vrea la facultate sa ajungi bine, el vrea sa te duci la muncă doar cu liceul desi tu vrei si poți la facultate. Daca ținea la tine nu se certa cu fratele tau, te lăsa sa vorbesti prin mesaje cu fratele tau care e in alta țară ..si nu te-ar fi pus sa alegi intre familie si el..eu personal, as face tot posibilul ca între iubitul meu si familia mea sa fie o relație foarte foarte bună,. Daca as avea unul.
Relatia ta nu e tocmai una frumoasa si cred ca sti si tu asta, fa-ti curaj si lasa-l pentru ca in mare parte din relațiile asemănătoare cu a ta femeile au regretat foarte mult după. La inceputul relației eu cred ca totul e lapte si miere..asa e si la tine?

| Myymyy explică (pentru Marian9978):

Da mereu a fost pana ieri cand a vazut ca fratele meu nu are o parere atat de buna despre el... Pe el il intereseaza mai mult sa se inteleaga bine cu familia mea daca nu se intelege cu familia mea gata dramatizeaza si vrea sa ne despartim...

| Unindividn0rmal a răspuns:

Ce sa faci? Pe scurt, il bagi in pzda ma-si de gelos. happy

| Iuliambt a răspuns:

Un iubit exagerat de gelos cum îl descrii pe al tău, nu e o opțiune bună. Poate deveni violent, atât verbal cât și fizic, o sa te saturi pana la urma sa te tot controleze și sa ți controleze viata. În 10 luni nu l ai cunoscut îndeajuns încât sa fii sigura ca îl poți alege pe el și ca totul o sa fie bine dacă faci asta, nu poți avea nicio garanție ca te va iubi toată viata și totul va fi roz. Mai ales ca dacă te iubea, nu te punea sa faci alegerea asta. Mai bine îți alegi familia, iar cu el poți discuta despre asta și ii poți spune ca nu poți sa faci aceasta alegere. Nu poți renunța la familie.

| WhiteGhost1453 a răspuns:

Asculta de parinti fiindca iti vor binele
Un barbat care te pune sa alegi intre el si familie..nu tine..prea mult la tine.
Referitor la frate din poveste se pare ca iti este protector ceea ce e bine.

| Ioana_Nicoleta_1997_WKSP a răspuns:

Din punctul meu de vedere familia este pe primul loc! Gandeste.te ca familia o ai de 19 ani insa prietenul de 10 luni! Nu poti stii cand se va plictisi de tine si te va da la o parte si vei ajunge tot la familie! Ai 19 ani acum e viata frumoasa, nu e nicaieri ca la mama ta acasa crede.mă vei regreta mai târziu! Asa am patit si eu cu fratele meu si a ajuns fratimiu sa aiba dreptate desii aveam incredere oarba in acel baiat! E alegerea ta... daca acel baiat te iubește cu adevarat te va lasa sa iti termini studiile si te va aștepta nu te va pune sa alegi!