| Maryelenaalle a întrebat:

Buna ziua. Am si eu cateva intrebari si am nevoie de răspunsuri bune.
Dacă sunt minoră adica am 17 ani si vreau sa plec de acasă la iubitul meu, părinții mei sau poliția ma pot lua cu forta acasă? Eu chiar vreau sa locuiesc cu el sunt foarte sigura de asta, familia lui este de acord cu ceea ce ne dorim noi, dar in schimb familia mea nu îl accepta absolut deloc pe iubitul meu deși suntem impreuna de aproape 2 ani ..am incercat sa vorbesc cu familia mea despre relația mea cu el, dar nu vor sa accepte ..mai pe scurt avem o relație ascunsa.
Intrebarile mele sunt:
Poliția ma poate lua cu forta acasă la părinți?
Iubitul meu poate păți ceva? sau familia lui?

Dacă rămân cu iubitul meu ce se intampla cu liceul? (vreau sa merg in continuare la liceu, anul acesta termin clasa a10a)
Părinții au dreptul să mă oblige sa merg acasa fiind minoră?
Pot da o declarație cum că rămân la el de bunăvoie?
VREAU RĂSPUNSURI CAT MAI BUNE VA ROG.
Fără întrebari de genul ce faci daca te măriți sau o sa regreți mai tarziu, cum am spus sunt foarte sigura de ceea ce vreau sa fac.
Astept cat mai multe răspunsuri.

16 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

In clasa a X-a ar trebui sa te gandesti mai mult la viitor. Ai timp sa te muti cu iubitul cand va veti putea sa va intretineti singuri. Daca te iubeste asa de mult, doi ani trec repede.

| Maryelenaalle explică (pentru regis):

Da stiu, dar nu avem voie să ne vedem absolut deloc asta este cam greu

| Catrice a răspuns:

Da

| Maryelenaalle explică (pentru Catrice):

Imi puteti da un raspuns mai dezvoltat?

| Catrice a răspuns (pentru Maryelenaalle):

Ești minora, părinții răspund de tine, nu contează ca pleci la iubi neanunțat, ei au responsabilitatea de a anunța poliția și polița de a te caută și aduce forțat înapoi. Nu exista lege care să zica ca minorul poate pleca daca merge sa stea cu iubi.
Am avut o colega care în clasa a 10a s-a măritat, a terminat liceul la seral fara bac, are 2 sau 3 copii parca și iubi asta de o iubea și era sufletul ei pereche a plecat după câțiva ani cu alta și aia sta și crește copiii pe banii părinților. Și nu e singurul caz...

| Maryelenaalle explică (pentru Catrice):

Am inteles. daca plec stiu ca vor veni după mine ..pe mine ma intereseaza sa știu dacă există posibilitatea ca eu sa dau o declarație sa raman la el ..ma gandesc ca nu ma pot lua cu forta

| Eisenheim a răspuns (pentru Maryelenaalle):

Cunosc caz concret la fel ca acesta, sânt împreună de la 16 ani, și după 10 ani s-au căsătorit, au casa lor, copil, deci se poate happy

| Maryelenaalle explică (pentru Eisenheim):

Si tot asa a fost vorba de poliție?

| Eisenheim a răspuns (pentru Maryelenaalle):

Nu, și locuiau langa secția de polițielaughing pentru că părinții au fost de acord cu decizia copiilor, și iau sprijinit happy iar gurile rele nu au avut ce face, iar poliția nu a avut motiv sa intervină happy

| Maryelenaalle explică (pentru Eisenheim):

La mine problema e că ai mei nu accepta relația..insa ai lui nu au nimic impotriva

| FantasyBoy a răspuns (pentru Maryelenaalle):

Politia poate doar sa-ti prezinte un formular pe care sa-l semnezi, in care precizezi ca nu esti de acord sa te intorci la domiciliul parintilor, si cam atat, daca ai 16 ani impliniti.

| Maryelenaalle explică (pentru FantasyBoy):

Multumesc mult, da am 17 ani

| Lukasssz a răspuns:

Imi suna nitel a metoda "lover boy" ai grija ce faci

| CIaudiu a răspuns:

SIGUR si precis nu are ce sa-ti faca. Atata vreme cat nu esti fortata si ai cel putin 16 ani impliniti iar el este major, niciunul dintre voi nu va pati nimic.
Conform Codului Penal se incrimineaza ca "viol" sau "corupere" relaţiile (inclusiv cele sexuale) intre o persoana majora si o persoana care nu a implinit varsta de 16 ani.
Daca se duce mama ta la politie, politia cel mult va va vizita unde tu vei da o declaratie ca ai venit acolo din proprie initiativa.
Pe cale legala, cam atat se poate face.

| Maryelenaalle explică (pentru CIaudiu):

Ok am inteles, dar nici el nu este major

| Eisenheim a răspuns:

Cred că păcătosul are dreptate, de la o anumită vârstă ai voie sa te muti, mai ales că ai sprijinul părinților lui happy doar că trebuie să aveți mare grijă până la 18 ani, gurile rele vor fi permanent cu ochii pe voi sa va distrugă, nu vă va fi ușor happy