| Jazz91 a întrebat:

Buna ziua. Am un verisor de 17 ani. El a avut o copilarie frumoasa la bunica lui si a mea pana aceasta a murit. Talal lui nu s-a purtat prea bine cu el, tatal lui fiind un drogat. In ultimii 3 ani a vazut multe certuri in casa lui din cauza tatalui lui. Acum de 2 saptamani se lupta cu depresia, fiind foarte atasat de mine, incearca sa imi explice temerie lui, insomniile, panici, etc. Imi spune printre altele ca isi imagineaza ca se saruta cu o fata dar brusc e un baiat cel cu care se saruta si imi spune ca aceasta imagine, imaginatie nu stiu cum sa o numesc, il sperie. Ca o mica paranteza vreau sa va mai precizez faptul ca el a intretinut relatii sexuale cu fete. Totusi, ma tem, ar putea sa afle acum adica s-ar putea sa i se schimbe pur si simplu orientarea sexuala? Va multumesc si astept raspunsuri concrete, serioase, fara glume proaste. O zi minunata!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sfatuieste-l sa mearga la un consult psihiatric, fiindca depresia si panicile lui au evoluat spre paranoia, imaginanadu-si diverse scene ireale, de care nu-i capabil sa stie daca-s reale sau imaginare.
Cel mai probabil consuma si el droguri (sau a consumat) avand acum creierul afectat.

| dullcat a răspuns:

Buna.Orientarea sexuala nu se schimba asa cu una cu doua peste noapte. Oricum ar fi, isi va da el seama pe parcurs, nu mi se pare ceva ce trebuie dezbatut cu niste straini. Util ar fi fost sa-i recomanzi sa mearga la psihologul scolii.

| User123666 a răspuns:

Este in depresie, ar putea merge la un psiholog.