| Blackcat696210 a întrebat:

Buna ziua TPU, dau funda. Am o intrebare si doresc un raspuns destul de explicat. Noi facem online orele si eu particip online adica ma prezint si raspund la prezenta, dar am o profesoara care daca noi nu trimitem temele chiar daca am fost prezenți online (sau chiar prezenti si la scoala inainte sa ne bage pe online) ea ne pune absenta. Este legal sa ne puna absente daca noi am fost prezenti dar nu am trimis temele? Ce legi bazeaza asta?

Răspuns Câştigător
| Denisaregina a răspuns:

Nu poate sa te puna absent daca tu ai fost prezent. Asta niciunde nu se poate. Sa fi prezent este una, sa nu trimiti temele este alta. Insa prezenta sau absenta nu are nicio legatura cu trimiterea temelor. Poate ea se refera ca te trece absent in legatura cu temele (ca lipsesc temele). Dar daca te pune absent numai pentru ca nu ai trimis temele, atunci nu este legal, nu e corect.

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să discuți cu diriginta.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Strict pe baza unei teme nu, eventual o nota mai mica, dar o absenta nu. Vorbeste cu profesorul vostru diriginte legat de asta.

| Blackcat696210 explică (pentru Denisaregina):

E absenta in catalog, problema e ca profesoara e mama directorului

| Blackcat696210 explică (pentru sadrian46):

Am vorbit, doar ca profesoara respectiva e mama directorului, de aceea incerc sa ma interesez ce lege anume face asta ilegal ca sa pot sa le zic

| Blackcat696210 explică (pentru DoarBogdan):

Am vorbit cu diriga, doamna aceea e mama directorului si de aceea vreau sa ma interesez ce lege interzice asta

| Denisaregina a răspuns (pentru Blackcat696210):

Pai de-aia isi si permite sa faca de capul ei. Totusi incercati voi ca clasa sa faceti ceva, nu doar un elev singur pentru ca asa nu veti reusi nimic, mai ales ca e mama directorului.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Blackcat696210):

Nu există o lege, un regulament anume pentru asta.

| Blackcat696210 explică (pentru Denisaregina):

Incercam sa rezolvam problema si sa vorbim si cu parintii la alti elevi, multumesc de raspuns

| Andreeush a răspuns:

Nu are dreptul să îți pună absent dacă tu îți faci temele.