| studentubb13393 a întrebat:

Buna seara. Sunt student la facultate si am primit mai multe absente la o materie, deoarece nu mi am rezolvat temele. Orele respective nu a fost tinute (nici macar online), iar din cauza aceasta o sa raman repetent (nu am voie sa ma prezint la examen daca am peste 3 abs.). Voiam sa intreb daca este legal sa primesc absente chiar daca acele ore nu au fost tinute, multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Ești student și vei rămâne repetent pentru că ai primit absențe la niște ore care nu s-au ținut pentru că nu ți-ai făcut temele? Nimic din ce spui acolo nu are vreun sens...

În primul rând, la ce ai primit absențe? La curs, la seminar sau la laborator? În al doilea rând, cine dă teme pentru acasă la facultate? În al treilea rând, dacă nu s-au ținut acele ore, de unde a știut profesorul că nu ți-ai făcut temele? Și, nu în ultimul rând, faptul că ai o restanță nu înseamnă automat că rămâi repetent.

Sigur ești student?

| studentubb13393 explică (pentru johnnny123):

Mersi pentru raspuns, o sa elaborez ca vad ca nu am explicat prea bine. In primul rand este vorba de curs si seminar, se tin una dupa cealalta, iar absente am primit la ambele. Tema trebuia trimisa prin Teams, iar profesoara, cum am mai zis, a lipsit de mai multe ori. Regulamentul facultatii la care studiez spune ca daca am peste 3 absente, indiferent daca ii curs sau seminar, nu pot sa ma prezint la examen. Evident nu va trebui sa repet anul, am scris gresit. Iar intrebarea mea ramane, este conform regulamentului sa primesti absente chiar daca nu s-a tinut ora respectiva? Si stiu, e o prostie ca primim teme la facultate, care nu sunt nici macar punctate...

| Xox0 a răspuns:

Nu are sens ce spui. Stii cu exactitate ca nu vei fi lăsat in examen?
As zice sa te duci oricum si vezi la fața locului ce si cum.