| Nimeni91 a întrebat:

Profesorii au spus ca imi pun absente daca nu imi pornesc camera la orele online. Au voie sa faca asta? Eu le-am explicat ca, dat fiind faptul ca stau la tara, nu am semnal la net foarte bun si de abia îi aud si folosesc un telefon destul de vechi, iar sora mea nici macar nu aude ce se preda la orele online. Parca daca aveam probleme, era in regula sa facem aceste lucruri, nu? Profa de romana spune ca nu o intereseaza cine are si cine nu are posibilitati, ea va pune absente indiferent de situatie, ca toate sunt pretexte ca sa nu participam la ora ei. Toti spun ca mint cand le spun ca nu pot intra online nici pe zoom sau skipe si nici pe google meet, pe nimic de fapt. Ce sa mai fac?
O sa ma trezesc cu 300 de absente in ritmul asta. I-am explicat dirigintei, dar ea spune ca "doar nu o sa aduc eu net de acasa pentru toti, nu?"

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Eu cred că nu vrei să-ți prezinți fețișoara dau o faci doar așa, din frondă

| Nimeni91 explică (pentru sierra1):

As porni camera daca as pute! Da nu pot ...cand intru in apel efectiv mi -se blocheaza tot si nici nu mai pot opri sau porni microfonul...sunt zile bune cand mai aud si ceva.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai porneste camera si gata.

| Nimeni91 explică (pentru DoarBogdan):

Nu stiu de ce nu o pot porni...adica efectiv se blocheaza aplicatia(cred) si cand o pornesc sunt eliminata efectiv din apel...nu stiu de ce..habar nu am. Probabil ca tine si de performanta dispozitivelor pe care le folosim, cred.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Nimeni91):

Atunci eu vad asa:
-posibil camera este retinuta de alt program, asigura-te ca nu o foloseste nimic;
-scrie "Camera" in bara de cautare si intra in aplicatia prestabilita pentru camera, acolo te vezi?
-poate sunt probleme cu driverele de la camera, nu au fost instalate, desi nu ar trebui sa fie;
-poate camera este defecta;

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune-i pe parintii tai sa ii explice, daca ea e incapatanata si nu pricepe.

Eventual spune-i si ca din moment ce i-ai scris pe chat ca esti prezent inseamna ca esti prezent. Ce atata filmat toata ora. Ca nici la scoala nu cred ca striga catalogul non-stop sa verifice daca sunteti prezenti.

| Nimeni91 explică (pentru anonim_4396):

Profesorii mei au innebunit! Acum, cand se presupune ca trebuie sa fim mai buni si mai intelegatori, in perioada asta de paguba, ei sunt tot mai duri si neântelegatori! Nu stiu...am cateva probleme ...de exemplu, cand vorbesc, cu o singura persoana, alicatiile merg perfect, dar cand intru in apel video, nu mai merge, u inteleg de ce.

| SporeBox a răspuns:

Spune le parintilor tai sa vorbeasca cu profesorii. Si eu personal nu cred ca au voie sa iti puna absenta daca nu ai camera pornita. Pana la urma esti prezent la ora.

| Nimeni91 explică (pentru SporeBox):

Degeaba! Ai mei nu inteleg de ce nu merge nicio aplicatie, de ce se blocheaza...ei nu vad nimic, cred doar ca ma plang si atat

| MarianHD a răspuns:

Nu scrie nici unde ca esti obligat sa ti microfonul sau camera pornită cand nu te asculta