| danieladana a întrebat:

Cand pun un verb la passe compose si la imparfait. mss mult!

Răspuns Câştigător
| cosmina05 a răspuns:

La passe compose:verbul avoir/etre la present+participiul trecut al verbului de conjugat.cu etre se conjuga verbele pronominale, cele de miscare.de exemplu. j'ai vu(am vazut)/je suis parti(am plecat).
la imparfait:radicalul verbului de la persoana intai plural de la present+terminatiile:-ais, ais, ait, ions, iez.aient.de exemplu:je voulais, tu voulais.il voulait, nous voulions, vous vouliez, elles voulaient.
sper ca am fost destul de explicita. daca mai ai nevoie de informatii, imi poti da mesaj privat