| giogeorgiana a întrebat:

Cand punem mana pe clanta usii de obicei,, ne curantam"De ce?

4 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Ne curentam datorita electricitatii statice.
Gasesti aici explicatiile stiintifice mai pe larg: http://ro.wikipedia.org/wiki/Electrostatic%C4%83

| ItsMaxi a răspuns:

Poate avea bacterii, si microbi, in cazu asta i'ati o solutie speciala ^^ si cand pui mana pe clanta sa-ti dai dupa cu dezifectant.

| diverse a răspuns:

E din instinct nu ca ar fi ceva pe ea in afara de bacterii
sper ca ti-am fost de ajutor si ca primes funda

| KiddaDot a răspuns:

Hihih,e vorba de energia statica. Nu neaparat de clanta usii, ci de diferite obiecte. De exemplu plasticul, hartia si materialele sintetice produc energia statica. Te curentezi deorece se produce o energie statica din diferite motive, frecarea a doua obiecte, etc. Se manifesta ca un mic soc asupra corpului. Poti evita astfel : metalul în contact cu un alt metal poate prelua şocul în caz de energie statică. Astfel, în loc să întinzi mâna spre clanţă, întâi bagă cheia în broască. Atingerea unui obiect de metal este valabilă şi în cazurile în care urmează să foloseşti aparatura electrică. Pup :*