| AlexBazzy a întrebat:

Cand se maturizeaza vocea la baieti?
Am o voce nici subtire nici groasa, de adolescent si nu mai pot s-o suport!
Vreau sa ma apuc de cantat RAP si nu pot c-o asa voce.
Am 15 ani, altii au deja o voce groasa si uniforma.

Aaa da, si vocea mea nu e uniforma, adica vorbesc de parca asa plange... nu stiu de ce. Si cand vorbesc gros tot nu se simte de parca as vorbi gros.

4 răspunsuri:
| Saskesai a răspuns:

Pai eu stiam ca se maturizeaza de la 14-15 ani big grin Mai asteapta putin poti sa te apuci de Rap si la 17-18 ani. Probabil ca acum se face vocea ta, nu te panica! laughing

| pietrean a răspuns:

Pubertatea incepe cam dupa 11-12 ani, iar in jurul varstei de 14 ani, organele genitale masculine se maturizeaza si organismul incepe sa produca testosteron, care face sa apara parul facial, pubian, ingrosarea vocii.

| Muffinss a răspuns:

Mă amuză comparația ta laughing Păi vocea fratelui meu era în "oscilație" la 15 ani. Pe la 17 a devenit uniformă. Poți face vocalize, exerciții cu vocea. Bea oua crude! laughing Baaaftă! :*

| OXVoltz a răspuns:

Depinde de fiecare organism in parte, daca tu zici ca ai 15 ani si stii ca nu s-a schimbat deja, aceasta schimbare dureaza intre un an si doi.