| Silviunebunu a întrebat:

Care e diferenta dintre profilul filologie si stiinte sociale, si la ce dai bacul la astea doua?

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Fiind profile umane amandoua, nu exista nicio diferenta cand vine vorba de bacalaureat. La ambele profile dai bacul din: romana si istorie (obligatoriu) si apoi la alegere dintre: geografie, sociologie, logica, psihologie, economie sau filosofie. Diferentele ar consta in faptul ca la filologie exista mai multe ore de limbi straine: engleza si franceza/germana si 2 ore de latina pana la sf clasei a 12a ( de asemenea dupa clasa a 10a NU mai faci materii de real- mate,bio, chimie, fizica) in timp ce la socio ai mai multe ore de istorie si geografie + 5 ore de limba si literatura romana si mai ai 1 ora de matematica si dupa clasa a 10a ( aceasta ramane singura materie de real).
Ca si absolvent de socio iti pot spune ca e un profil foarte bun pentru uman si pentru cei care vor sa-si imbogateasca cultura generala. In plus, e un profil destul de lejer, vei avea destul timp sa te bucuri de viata de liceu. Mult succes!