| Khero a întrebat:

Care este diferenta dintre o postliceala si o facultate? Care este mai avantajoasa?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cu o postliceala esti semi pregatit pentru o munca de nivel mediu, adica, este ca un curs de calificare pentru diverse munci profesionale: asistent medical, tamplar, sudor, cofetar, brutar samd.
Facultatea este o unitate de invatatmant superioara de unde iesi: doctor, inginer, avocat samd.
Cea mai avantajoasa din punct de vedere al educatiei este facultatea, mai ales ca poti face un masterat in cativa ani, dupa terminarea facultatii si ti se deschid alte oportunitati in viata, cu sanse de urcat in cariera.

4 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Depinde de ce anume iti doresti in cariera. Facultatea clar nu poate fi inlocuita de o postliceala.
Atunci cand esti intrebat daca ai studii superioare se presupune ca ai terminat deja o facultate. Pe cand la postliceala esti cu studii medii.

La facultate inveti mai mult, aprofundezi niste cunostinte in domeniul care te intereseaza, dureaza mai mult decat o postliceala si bineinteles esti mai bine vazut. Ierarhic, cineva care a terminat facultatea de Farmacie este superior celui care a terminat o posliceala in acest domeniu.

Alegi ce consideri ca ti se potriveste, acolo unde poti face fata si in functie de ce asteptari ai de la viata/viitor/cariera dorita.

Sa nu uitam ca sunt si exceptii. Acum cand toti fac o facultate de dragul de a o face, diferenta va consta in cel care isi da interesul, cel care vrea sa invete cat mai mult in domeniul dorit. Chiar daca experienta se acumuleaza greu, importanta este motivatia, sa iti doresti cu adevarat sa faci ceva, sa iesi in evidenta.

Succes!

| corbulalbrosu a răspuns:

Diferenta consta practic in valoarea IQ-ului. Raspunsul privind avantajele si avantajatii te las sa o deduci chiar tu. big grin

| Divy a răspuns:

Nu îți fă așa mari speranțe indiferent ce faci tot de jos începi, ai nevoie de ceva experiență ca să ajungi medic, etc

| Softe a răspuns:

Facultatea este superioara scolii postliceale, vei fi platita un pic mai bine decat cineva care a terminat postliceala.
Ca exemplu daca faci postliceala ajungi asistent/a medicala, daca termini facultatea ajungi medic.
Asta este difernta.