| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre parfum, apa de parfum si apa de toaleta?

Răspuns Câştigător
| iiirrriiisss a răspuns:

Diferenta consta in gradul de concentratie a uleiurilor aromatice din continutul aromei. In parfumuri se gaseste cea mai mare concentratie de uleiuri, urmeaza apa de parfum, dupa aceasta - apa de toaleta, si sfarseste acest sir, apa de colonie.

11 răspunsuri:
| gabrielutzu a răspuns:

Parfumul este parfum, apa de parfum este parfum amestecat cu apa, iar apa de toaleta este apa luata din wc si cu care se dau oamenii, intelegi, simplu, nu?

mariana
| mariana a răspuns:

Parfumul contine uleiurile volatile extrase din floarea sau planta din care acesta se prepara si el are un miros mai accentuat si o durata mai mare a mirosului pe corp sau pe imbracamintea pe care o pulverizam, fata de celelalte "ape ".
Asa cum deja ti s-a raspuns apa de parfum, de toileta, sau colonia, contin o parte din parfumul respectiv si fiind mai putin concentrate, mirosul lor este mai putin intens si dureaza cu mult mai putin.
Este bine ca folosirea parfumurilor si a altor ape, sa se foloseasca dupa ce persona care doreste sa se parfumeze s-a spalat si si-a pus pe ea haine curate si care nu au miros de transpiratie, pentru ca acest lucru determina o combinatie absolut de neconceput si disgratioasa in acelasi timp.
De asemenea, este bine ca partile intime ale corpului sa nu fie parfumate, pentru ca combinarea mirosurilor este neplacuta. Fiecare trebuie sa foloseasca mirosul care i se potriveste cel mai bine, si sa evite mirosurile dulcege care, in timp devin si ele gretoase. Ceva discret, ceva proaspat este cel mai bine sa folosim pentru a ramane loc si pentru mirosul specific al fiecaruia dintre noi, care este si el special si care devine ca un leit motiv pentru personalitatea ficaruia.

mariana
| mariana a răspuns:

Parfumul contine uleiurile volatile extrase din floarea sau planta din care acesta se prepara si el are un miros mai accentuat si o durata mai mare a mirosului pe corp sau pe imbracamintea pe care o pulverizam, fata de celelalte "ape ".
Asa cum deja ti s-a raspuns apa de parfum, de toileta, sau colonia, contin o parte din parfumul respectiv si fiind mai putin concentrate, mirosul lor este mai putin intens si dureaza cu mult mai putin.
Este bine ca folosirea parfumurilor si a altor ape, sa se foloseasca dupa ce persona care doreste sa se parfumeze s-a spalat si si-a pus pe ea haine curate si care nu au miros de transpiratie, pentru ca acest lucru determina o combinatie absolut de neconceput si disgratioasa in acelasi timp.
De asemenea, este bine ca partile intime ale corpului sa nu fie parfumate, pentru ca combinarea mirosurilor este neplacuta. Fiecare trebuie sa foloseasca mirosul care i se potriveste cel mai bine, si sa evite mirosurile dulcege care, in timp devin si ele gretoase. Ceva discret, ceva proaspat este cel mai bine sa folosim pentru a ramane loc si pentru mirosul specific al fiecaruia dintre noi, care este si el special si care devine ca un leit motiv pentru personalitatea fiecaruia.

auran
| auran a răspuns:

Gradul de concentratie a uleiului volatil

Parfumul - P (15 - 25% ulei de parfum dizolvat in apa si alcool).

Este cel mai puternic si persistent. Ca si rujul, fardul de obraz sau de ochi, el confera intesitate, accent tinutei.
Aplica-l in punctele de puls, in spatele urechilor, la ceafa, la baza gatului, pe piept, la incheietura interioara a cotului, la incheieturile mainilor, in spatele genunchilor si in partea interioara a gleznelor.
Daca este aplicat in locul potrivit, parfumul isi va intensifica mirosul pe parcursul zilei.

Apa de parfum - EDP (8 - 15% ulei de parfum dizolvat in apa si alcool)

Este o descoperire relativ noua in lumea parfumurilor si o puteti gasi in majoritatea colectiilor de parfumuri.
Ea asigura o aplicare durabila si pregateste pielea pentru parfum, care este mai concentrat.
Se aplica, de obicei, cu ajutorul unui pulverizator, inainte de a te imbraca, din cap pana in picioare.

Apa de toaleta - EDT (4 - 10% ulei de parfum dizolvat in apa si alcool)

Este, de obicei, mai putin concentrata decat apa de parfum si constituie tot un fel de baza pentru parfum. Trebuie aplicata in acelasi mod ca apa de parfum.

Colonia - EDC ( 2 - 5% ulei de parfum dizolvat in apa si alcool)

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Concentratia de uleiuri volatile face diferenta.

| onix a răspuns:

Prfumul este rezistent si miroase mai mult... apa de parfum ceva mai putin pentru ca este amestecat cu ceva apa iar apa de toaleta nu rezista decat 5 minute maixim

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Apa de toaleta are mirosul mai ascutit si se duce mai repede iar parfumul rezista mai mult

| tiss a răspuns:

As putea raspunde:pretul face diferenta calitatii in acest caz...Depinde doar de cel ce savureaza esentele tari in sticlute mici sau invers!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E sa mori u mai fato iiirrriiisss

| marian_7098 a răspuns:

Da se vede ca cumparati numai parfumuri, apa de parfum sau apa de toaleta foarte ieftine, eu am un parfum de la Versace la 100de euro si o apa de toaleta Gucci la 65 euro si vreau sa spun ca rezista mai mult Gucci ca Vesace...