| thegirl12 a întrebat:

Care este plugusorul politic? funda!

3 răspunsuri:
| bfvhjcv a răspuns:

Nu stiu eu d-astearolling on the floor)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aho aho copii si frati
Mai stati putin si nu manati...
Ca uite acu' se duce anul,
Si noi inca mai dam cu banul!?
Ca nu stim anul care vine,
O fi mai rau, o fi mai bine?
Eu zic noroc si la mai mare.
As pune totusi o-intrebare...
Ca omul care n-a-nteles,
Cum de-a iesit ce n-am ales?
La noi de fapt orice se poate,
Cand uni stiu sa dea din coate.
Am vrut mortis ca sa-i schimbam,
Si-acum tot cu ei "dansam".
Dar hai sa-o luam de la-inceput,
Si sa vedem ce-au mai facut
In anul care a trecut.
Au inceput promitator...
Si-au marit leafa binisor,
Ca au destule cheltuieli...
Dece intrati la banuieli!?!?
Isi pusera ventilatoare
Din alea purificatoare,
Sa faca aerul mai tare
Sa nu adoarma la votare.
Dar credeti ca le-a folosit...
Ca mai tot anul au dormit.
Isi mai schimbara din masini
Ca-n alelalte erau spini.
Isi mai dadura niste legi
Din alea... cred ca ma-intelegi.
Mai pusera o motiune...
Asa... ca... pentru ratiune.
O rezolvara cu "spalatul"...
Ca se faceau de tot rahatul.
Si cate fonduri impartira...
Nu stim unde le cheltuira,
Dar asta n-are importanta,
Aici e vorba de prestanta.
Si cate treburi n-au facut,
Ca ma si mir cum de mai sunt.
Si tot facura la-intelegerii...
Mai multe runde de alegeri...
Sa nu le faca toate-odata,
Ca-i treaba grea...si incurcata!?!?
Dar... parca de-asta era vorba?
Exact... era mai mare ciorba.
Din milioan'le cheltuite
Cam cate pensi-ar fi marite?
Dar ce le pasa dumnealor
Ca bani sunt de la popor.
-----------------------------
Cum pentru voi... pai ati uitat?
In ziua-in care i-ati votat,
Nu v-ati primit punga de sare
Chear la votare... la intrare?
Ia ziceti... berea si cu micii
Nu vi-i dadura tot amicii?
-----------------------------
Si uite-asa se duse anul...
Parlamentarul isi lua banul...
Si tot razboi dupa razboi,
Ii cam duru in cot de noi.
Pe noi, cei care i-am ales,
Ne cam trimise la cules.
Si ca sa fie treaba, treaba...
Ne mai trantira-asa in graba,
Ca tot era sfarsit de an,
O taxa cat un bolovan.
O taxa care bat-o vina
Este mai "scumpa" ca masina.
Afurisita taxa, in UE
Oricat ai cauta-o nu e.
Si-atunci ma-intreb nedumerit
In care UE-am nimerit!?
Acum cand anul se sfarseste
Tot in razboaie ii gaseste.
Vestita lupta pe ciolan
Ce-o stim de douazeci de ani.
Cu-o singura deosebire...
Ciolanul s-a facut "subtire".
Aproape c-a ajuns un os,
Si nu mai e prea mult de ros.
Dar nu te pune cu alesul,
Ca nu degeaba poarta fesul.
Prin mintea lui trecu o briza...
Sa inveleasca osu'n criza,
Sa fie putinel mai gros,
Sa aiba si 'mnealor de ros.
Asa ca ce mai tura, vura,
Degeaba o sa cascati gura,
Ca nu e pensia prea mare...
Ca nu sunt bani in buzunare...
Ca ei cu mintea lor desteapta,
V-au spus demult ce va asteapta.
Asa ca-n anul care vine
Sa nu credeti ca e mai bine.
Dece merg treburi'le pe dos?
Pai... acum sunt mai multi la ros.
------------------------------
Si fiindca tot se schimba anul
Eu nu le zic decat o vorba,
Sa le ramana'n gat ciolanul...
Si nu le dam un gram de ciorba...
-----------------------------
Iar voua dragii mei va spun
S-aveti un an frumos si bun
Cu bucurii si sanatate
Ca e mai buna decat toate.
La anul si la multi ani
Si nu va mai ganditi la bani
Ca n-am venit sa fac urari
Sa va scobiti la buzunari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Victor Ponta: Brăduleţ brăduţ drăguţ / Ninge peste tine / Hai cu mine la partid / Unde-i cald şi bine / Cu beteală o să te-mbrac şi-o să luminezi / Dar când pune mâna Geoană, vreau să-l curentezi.

Elena Băsescu: Ăsta nu e bradul tău/ Este a lu' tata / Toată ţara e a lui / Nu ţi-l dau şi gata / Ce-i cu coafura ta? / Ete arăţi ca dracu / Ete-al dracului boschet / M-a-nţepat cu acul. Hai copii la săniuş, cu mănuşi şi fesuri / Să ne dăm pe derdeluş şi s-avem succesuri.

Corneliu Vadim-Tudor: Brăduleţ cu ramuri multe, ce porţi urmă de topor / Te-au tăiat din vârf de munte, mafia pădurilor. Trădători de neam şi ţară / Toţi suntem de-aceeaşi teapă / Aş ciopli cu dinţii bradul, să vă trag cu el în ţeapă. Unde-s porcii şi mojicii, să le fac o urătură? / Să le dea Domnul pe masă, ce scot eu acum pe gură!

Traian Băsescu: Dragi români, gospodari şi oameni buni / Eu v-am înhămat pe toţi, cu bunici şi cu nepoţi / Să trageţi la plugul ţării, pân' la culmile răbdării / Iară eu să-l ţin de coarne, nu cumva să se răstoarne / De veţi vrea să rupeţi jugul / să rămân singur cu plugul. Eu pocnesc din bice "poc" şi îndată apare Boc / Vă dublează TVA-ul şi la toţi vă piere maul / Vă mai taie şi din raţii, din pensii şi alocaţii.

Emil Boc: Aho-aho, aşa a zis şeful / Aşa facem noi mereu / Eu să fac ce zice dânsul / Dar să pară c-am zis eu. Chiar pe lângă bradul ăsta, conform unor parametri / O să treacă autostrada- 4000 de centimetri / Doar că ne-a zis FMI-ul, conform vizitei recente / Să tăiem acum pomul, cu 25 de procente / Însă tot încap sub ramuri vreo cinci bebeluşi când plouă / Iar mămicile mă scuipă şi-mi aruncă-n cap cu ouă.

Elena Udrea: Aho-aho turişti şi fraţi / Hai veniţi să vizitaţi / Brazii noştri minunaţi / Din grădina din Carpaţi. Ăsta-i brad cum altul nu e / Că l-am luat cu fonduri UE / Fiecare rămurică, are câte-o frunzulică / Şi fiecare frunzulea, câte-o su' de mii costa / C-am plătit proiect pe ea. Eu v-aştept şi-n noul an, în grădina lui Traian.

Dan Diaconescu: Aho-aho, bună seara măi băieţi / Voi nici nu ştiţi ce pierdeţi / Ia opreşte plugul frate, c-avem exclusivitate / La mulţi ani, cinstită gazdă, ia să dăm sub brad o brazdă / Că mi-a zis mie Ogică, că poate la o adică a trecut Cioacă pe-aici / Şin-angropat pe cine: Ghici! Vă doresc ca noul an, să-l aveţi senzaţional / Şi la anul-n loc de pom să-mpodobiţi un tomberon. Porniţi plugul măi flăcăi şi mânaţi pe domnii boi / Ăştia-s boi cu CNP -eu, membri în partidul meu.