| JustLiveYourLife a întrebat:

Care este singura minune a lumii ramasa in picioare? Stiam ca cele sapte minuni sunt :
1. Marele zid chinezesc;
2. Piramida lui Keops;
3. Gradinile suspendate;
4. Statuia lui Zeus;
5. Templul lui Artemis;
6. Farul din Alexandria;
7. Colosul din Rodos.
Multumesc,

2 răspunsuri:
| Gicone a răspuns:

Marele zid chinezesc nu este o minune a lumii. Piramida lui Keops inca mai este. Si Statuia lui Zeus din Olimp este in ruine!

| MagdaGheorghiu99 a răspuns:

Deci minunile antice ale lumii sunt:
1.Marea piramida de la Gizeh(a lui Keops)
2.Statuia lui Zeus din Olimpia
3. Mausoleul din Halicarnas
4.Gradinile suspendate din Babilon
5.Colosul din Rhodos
6. Farul din Alexandria
7. Templul zeitei Artemis din Efes
Dintre ele, doar Piramida de la Gizeh mai este "in picioare", lipsindu-i varful din aur.
Statuia lui Zeus a fost distrusa de un incendiu, dar unele fragmete ale statuii se afla la Istambul.
Un cutremur a avariat Mausoleul din Halicarnas si cavalerii cruciati l-au demolat in cele din urma.
Gradinile suspendate au ramas inca un mister, deci nici macar nu exista dovezi sigure ca au existat.
Colosul din Rhodos a fost distrus de un puternic cutremur, cand i-au cedat genunchii si intreaga statuie s-a prabusit la pamant, sfaramandu-se in bucati. Resturile zdrobite au ramas unde au cazut pana cand arabii au vandut bucatile de bronz unui negustor din Siri, care le-a transportat cu 900 de camile. Actualmente nu exista nici o singura urma a Colosului.
Cand arabii au cucerit Alexandria, orasul si-a pierdut din importanta si portul a fost ingropat sub aluviuni si nu s-a mai resimtit nici necesitatea Farului.Cutremurele au zdruncinat cladirea si, in cele din urma, aceasta s-a prabusit in mare.
Templul din Efes a fost jefuit de invadatori si, in cele din urma, a fost distrus cand crestinismul a devenit religia oficiala a Imperiului Roman.
Minunile lumii noi sunt:
1. Piramida de la Chichen Itza
2.Marele Zid Chinezesc
3.Ruinele incase de la Machu Picchu
4.Statuia lui Iisus Mantuitorul din Rio de Janeiro
5.Coloseumul din Roma
6. Templul de la Taj Mahal
7. Orasul de la Petra
Aceste 7 minuni ale lumii moderne sunt inca in picioare!
Funda?